Brazylia odmówiła właśnie sprzedaży setek transporterów opancerzonych zamówionych przez Ukrainę, nie chcąc zapewne narażać się na trudności w bardzo dobrych dotąd kontaktach z Rosją.
Jak wynika z informacji prasowych w kwietniu br. Ukraina złożyła ofertę na zakup od Brazylii aż 450 transporterów opancerzonych Guarani 6×6, które mogłyby być niezwykle przydatne w konflikcie z Rosją.
Środki finansowe na zakup miały pochodzić z państw zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Aby zwiększyć szanse na podpisanie umowy, we wniosku zaznaczono, że wszystkie transportery nie będą służyły do działań ofensywnych przeciwko Rosji. Ukraińcy zadeklarowali, że wykorzystają je przede wszystkim do celów humanitarnych, ewakuacji rannych żołnierzy z pola walki oraz ludności cywilnej. Zaznaczyli nawet, że wszystkie wozy zostaną odpowiednio pomalowane (w czerwono-żółte barwy) i oznakowane (Czerwony Krzyż).
Przygotowanie negatywnej odpowiedzi na złożony przez Ukrainę wniosek zajęło władzom Brazylii ponad dwa miesiące, i to pomimo, iż umowa na sprzedaż tak wielu pojazdów produkowanych przez Iveco Defense Vehicles byłaby ogromną szansą dla całego brazylijskiego przemysłu zbrojeniowego.
Brazylia jednak woli nie narażać się na pogorszenie swoich dobrych relacji z Rosją, a zwłaszcza kontraktów gospodarczych (zakup nawozów sztucznych itp.).
Transporter opancerzony Guarani 6×6 jest pojazdem niezwykle mobilnym – zastosowany w nim silnik o mocy prawie 400 KM i napęd 6×6 pozwalają rozwijać prędkość do 100 km/h oraz łatwo przemieszczać się po trudnym terenie – pojazd może pokonywać pionowe przeszkody o wysokości do 0,5 metra i posiada nawet zdolności amfibijne, poruszając się po wodzie z prędkości do 9 km/h.
Dodatkowo konstrukcja Guarani 6×6 jest modułowa, co pozwala zastosować konfigurację wybraną przez zamawiającego. Dotyczy to m.in. pancerza oraz uzbrojenia, które mogą stanowić karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm lub kalibru 7,62 mm, granatnik automatyczny kalibru 40 mm lub działko kalibru 30 mm, a nawet wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.
RES na podst. Infodefensa
1 komentarz
Greg
4 lipca 2023 o 20:06Zakup… Nie podali za darmo wszystkiego jak duduś???