Im więcej związków mają Białorusi z krajami Zachodu, tym częściej wyznają poglądy prozachodnie. Do takich wniosków doszła brytyjska pracownia Chatham House po analizie badania socjologicznego.
Badania, w których Białorusinów zapytano o stosunek do „kolektywnego Zachodu” a także, czy warto zbliżyć się do Europy pokazują jedno. Propaganda, jakiej przez lata poddawani są nasi sąsiedzi, zbiera swoje żniwo.
Z badania wynika, że tylko nieco ponad jedna piąta Białorusinów odwiedziła Europę w ciągu ostatnich pięciu lat. 78% mieszkańców nie odwiedziło żadnego kraju UE. Zdecydowana większość wyjeżdżających (71%) deklarowała cel turystyczny, z kolei odwiedziny u krewnych lub znajomych – 37% i zakupy – 20%.
Jednocześnie sondaż pokazał, że większość Białorusinów chciałaby wyjechać do Europy; 65% wyraziło chęć wyjazdu turystycznego. 8% Białorusinów „bardzo chciałoby” przenieść się do UE na stałe, a kolejne 12% „raczej by tego chciało”. Tylko 7% Białorusinów ma ważne wizy. Co ciekawe, 22% chciałoby dostać wizę, ale uważa, że to niemożliwe.
Jaki jest stosunek Białorusinów do zachodniej kultury?
Najwyraźniej propaganda zrobiła tu swoje, bo Białorusini nie uważają się za jej część. Ale nie traktują trendów zachodnich tak negatywnie, jak na przykład Rosjanie. Chatham House sugeruje, że oderwanie Białorusinów od kultury zachodniej można częściowo wytłumaczyć niskim poziomem znajomości języków obcych.
Na przykład 6% z nich stwierdziło, że biegle włada ukraińskim, a „potrafi porozumiewać się na proste tematy” – 24%. Dużo gorzej jest z angielskim: 4% ocenia swoje umiejętności jako znakomite, 12% porozumiewa się tylko na poziomie podstawowym. Jeszcze gorzej jest z językiem polskim, niemieckim, francuskim, czy włoskim.
A jak postrzegają sąsiadów?
Kolejnym interesującym punktem badań jest postrzeganie krajów zachodnich i poziomu ich rozwoju. Białorusini uważają swój kraj za bardziej rozwinięty od Polski, także pod względem oświaty i rolnictwa.
„Ocena rozwoju Polski jest bezpośrednio powiązana z osobistymi doświadczeniami: ci, którzy odwiedzili kraje Europy Wschodniej, znacznie rzadziej wierzą, że Białoruś rozwinęła się lepiej niż Polska”,
– piszą badacze.
Jedynie 33% stwierdziło, że chciałoby żyć na poziomie zbliżonym do UE, a 42% uważa, że na Białorusi żyje się lepiej niż w krajach europejskich. Zbliżenia z Zachodem i rozszerzenia więzi chciałoby 50% (14% – jest za ograniczeniem więzi reszta nie potrafiła odpowiedzieć).
Z kim Białorusi powinni się przyjaźnić?
35% nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej byłoby Białorusi zbliżyć się z Rosją czy Zachodem. Grupa zwolenników zbliżenia z Rosją jest nadal zatrważająco duża: 34%. Za zbliżeniem z UE opowiada się znacznie mniej – 13%. Ponad połowa Białorusinów nie wierzy w możliwość wejścia Białorusi do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych 15 lat.
W ramach badania Chatham House przeprowadziło wywiady z 827 respondentami w okresie od 28 czerwca do 3 lipca 2024 r. Próba odpowiada strukturze populacji miejskiej.
ba za Euroradio.fm
1 komentarz
Jagoda
5 września 2024 o 16:36No cóż ponad stu letnie pranie beretów moSSkiewSSką propagandą zrobiło swoje ! Inaczej to nie mogło się skończyć.