No to mamy Koreę Północną za naszą wschodnią granicą. Od teraz, Białorusini planujący wyjazd za granicę na pobyt stały, będą musieli poprosić o pozwolenie urzędników. Jeśli państwo Łukaszenki wyrazi na to zgodę, wbiją ci specjalną pieczątkę w paszporcie.
Nowa procedura rejestracji wyjazdów na pobyt stały za granicę została zatwierdzona przez Radę Ministrów RB uchwałą nr 798 z dnia 20 listopada. Dokument został oficjalnie opublikowany w elektronicznym dzienniku ustaw czyli na Krajowym Portalu Prawnym. Nowe zasady wchodzą w życie natychmiast.
Procedurę ubiegania się o zgodę na wyjazd opisuje portal Nasza Niwa;
Wniosek do wydziału ds. obywatelstwa i migracji o zgodę na wyjazd oraz niezbędne dokumenty składa pełnoletni obywatel. W imieniu małoletnich wniosek i dokumenty składa opiekun prawny.
Na miejscu petent otrzyma garść informacji o prawnych skutkach rejestracji wyjazdowej i jeśli nie uda się urzędnikowi przekonać go do zmiany planów, rozpocznie się procedura weryfikacji. Sprawdzą prawdziwość informacji podanych we wniosku, a także, czy wnioskodawca ma ograniczenia w podróżowaniu lub czy był karany.
Urzędnicy będą weryfikować, czy ubiegający się o pozwolenie na wyjazd obywatel Białorusi nie naruszył obowiązków podatkowych, jeśli prowadził działalność gospodarczą – czy ją zakończył, czy uregulował obowiązek wobec armii (w odniesieniu do poborowych i obywateli w wieku 18-27 lat znajdujących się w rezerwie musi być zgoda komisji uzupełnień).
Sprawdzą, czy wypełniesz obowiązki alimentacyjne.
Od chwili złożenia wniosku w wydziale ds. obywatelstwa i migracji, masz trzy dni na doniesienie dokumentów potwierdzających, że nie masz wobec państwa żadnych długów. Co ciekawe, instytucje, do których będziesz się zwaracał o zaświadczenie, mają 20 dni na jego wydanie.
Decyzja w sprawie wniosku o wyjazd zostanie podjęta nie później niż w terminie 15 dni od dnia otrzymania informacji o wynikach weryfikacji. W dniu podjęcia decyzji jeszcze raz sprawdzona zostania Twoja kartoteka – czy nie masz ograniczeń na wyjazd.
Zezwolenia na wyjazd można odmówić, jeżeli:
- istnieją ograniczenia wyjazdu,
- masz niezrealizowane zobowiązania,
- podałeś fałszywe i niepełne informacje, albo ich nie dostarczyłeś w przewidzianym czasie.
Wnioskodawca zostanie powiadomiony o decyzji w terminie trzech dni od jej podjęcia. Oznacza to, że cała procedura może potrwać dłużej niż miesiąc.
Jeżeli państwo uzna, że możesz wyjechać, urzędnicy wbiją Ci w paszporcie pieczątkę.
ba/nashaniva.com
1 komentarz
Jagoda
29 listopada 2023 o 09:55Jakie nie do wiary ? Przecież nie tak dawno podobnie było w Polsce z tym, że aby dostać paszport musiałeś podpisać lojalkę ze Służbą Bezpieczeństwa ! Najczęściej wtedy wyjeżdżali na Zachód sportowcy, naukowcy, artyści i macie gotową odpowiedź jakie środowiska powszechnie kolaborowały z komuchami !