Podczas sobotniej gali, która rozpoczęła X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, przyznano nagrody świadkom historii oraz osobom, które wspierały działaczy podziemia niepodległościowego i solidarnościowego. Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. Antonina Vilkišienė, nauczycielka z Wilna.
Wilnianka otrzymała wyróżnieni „Drzwi do Wolności”, przyznawane „za odwagę oraz poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego, jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności”.
„Dzięki takim osobom jak ona polskość nie zaginęła na Kresach Rzeczypospolitej, a wielowiekowa tradycja i historia obojga narodów także i dziś są tam kultywowane” – uzasadnili przyznanie nagrody organizatorzy festiwalu.
Dziękując za wyróżnienie nauczycielka przypomniała czasy swojego dzieciństwa, kiedy języka polskiego uczyła się tajnie, ponieważ było to zakazane. „Dzisiaj chciałoby się więcej takich Polaków. Młodzieży życzę uczyć się polskiego, kochać ten język i być zawsze wiernym Polakiem” – powiedziała Antonina Vilkišienė.
Pani Antonina była bohaterką jednego z filmów z cyklu „Wileńskie siłaczki”, którego autorką jest Greta Bartosewicz.
Jubileuszowy Festiwal rozpoczął się w sobotę (29.09) i potrwa do wtorku (2.10).
Festiwal NNW od lat kreuje trendy artystyczne w przekazywaniu historii najnowszej, dzięki nowoczesnym formom przekazu, jakimi są m.in.: widowiska multimedialne, wystawy interaktywne, występy blogerów, koncerty, widowiska teatralne i publicystyczne. Pokazuje, jak w interesujący sposób opowiadać o rzeczach trudnych i ważnych. Daje możliwość realnego spotkania się kilku pokoleń Polaków z ostatnimi żyjącymi świadkami historii.
Festiwal NNW to także forum wymiany myśli, doświadczeń między ludźmi sztuki i nauki z całego świata. Pokazujemy nie tylko polską drogę do wolności, ale i drogę naszych sąsiadów m.in.: Czechów, Węgrów czy Bałtów.
Tegorocznemu Festiwalowi NNW towarzyszą dwie myśli przewodnie:
Armia Wyklęta, czyli Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.
Fenomen Ruchu Solidarności.
Kresy24.pl za zw.lt/ festiwalnnw.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!