Dostawy broni na Ukrainę staną się obowiązkowe dla wszystkich krajów członkowskich NATO, zapowidział Sekretarz Generalny sojuszu Jens Stoltenberg. 12 czerwca w Brukseli rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony NATO.
„Widzieliśmy, że USA 6 miesięcy uzgadniały dodatkową pomoc dla Ukrainy, widzimy też, że nie wszystkie kraje NATO dostarczyły broń. Jeśli zmienimy to z dobrowolnych dostaw w zobowiązanie wobec NATO, wtedy oczywiście dostawy staną się większe i bardziej przwidywalne” – powiedział szef NATO, cytowany przez ukraińskie media.
Według Stoltenberga, jeśli dostawy broni do Kijowa staną się obowiązkowe, kraje będące członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego zaczną korzystać ze struktury dowodzenia i wspólnego finansowania.
„Im dłużej trwa wojna, tym ważniejsza jest dla nas przewidywalność, rozliczalność i sprawiedliwy podział kosztów” – wyjaśnił Sekretarz Generalny NATO.
Stoltenberg powiedział, że Węgry nie będą uczestniczyć w dostawach śmiercionośnej broni na Ukrainę i wysyłaniu do tego kraju swoich instruktorów, ale będą wpłacać składki do budżetu NATO.
Podczas konferencji prasowej Stoltenberg powiedział także, że w czwartek 13 czerwca ministrowie obrony NATO na szczycie w USA zatwierdzą plan przydziału Ukrainie broni o wartości 40 miliardów dolarów rocznie.
„To kluczowy element pakietu pomocowego dla Ukrainy, który zostanie uzgodniony na szczycie w Waszyngtonie” – powiedział.
Ponadto sekretarz generalny sojuszu oczekuje, że na nadchodzącym spotkaniu członkowie NATO „wyraźniej” wyrażą swoje poparcie dla przyjęcia Ukrainy do bloku wojskowego.
Jens Stoltenberg podkreślił, że Ukraina otrzymuje co roku 40 miliardów euro pomocy wojskowej od swoich sojuszników. I ten poziom powinien zostać utrzymany „na tyle, na ile jest to konieczne”, aby Ukraina wygrała wojnę.
Koordynacja dostaw spocznie na strukturach pod przewodnictwem Naczelnego Dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych NATO w Europie Christophera Cavoli.
Stoltenberg zapewnił, że Sojusz nie ignoruje zagrożenia nuklarnego ze strony Rosji i Białorusi, wręcz przeciwnie, ten temat stał się priorytetem. Stwierdził, że NATO musi dostosować swój potencjał nuklearny i wykazać skuteczność odstraszania nuklearnego w obliczu „niebezpiecznej retoryki” Moskwy. Dodał jednocześnie, że w ramach spotkania w USA uczestnicy spotkania omówią proces dostosowywania broni jądrowej do sytuacji bezpieczeństwa.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!