Zełenski swoje przemówienie podsumowujące pierwszy dzień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie wygłosił podczas koncertu na rzecz wsparcia dla jego kraju, który odbył się w centrum stolicy Litwy. Czekały na niego tłumy.
Ukraiński prezydent podziękował zgromadzonym za wspieranie jego kraju:
„Ukraińskie flagi na ulicach Litwy dobitnie dowodzą, że jesteśmy już sojusznikami, a Ukraina będzie bronić zarówno swojej, jak i waszej wolności! I nikt nigdy, przenigdy nie powinien oglądać się na Moskwę! […]
NATO da Ukrainie bezpieczeństwo. Ukraina uczyni NATO silniejszym!”.
Po przemówieniu Zełenskiego odśpiewano ukraiński hymn państwowy.
Wcześniej na szczycie w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że:
„[…] sojusznicy ustalili pakiet środków, by przyjąć Ukrainę do NATO”.
„Potwierdzamy, że Ukraina zostanie członkiem sojuszu”
— zapewnił Stoltenberg. Dodał, że pakiet zawiera trzy elementy, które zbliżą Ukraińców do wejścia w struktury organizacji.
„Na pakiet składają się: nowy program wsparcia dla Ukrainy, by pomóc temu państwu odejść od standardów sowieckich, utworzenie Rady NATO-Ukraina, gdzie będziemy działać na zasadzie równości oraz potwierdzenie, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu”
— powiedział sekretarz generalny w trakcie konferencji prasowej.
Stoltenberg zapewnił, że zaproszenie do Sojuszu zostanie Ukrainie wysłane, gdy „warunki ku temu zostaną spełnione”.
„Wyślemy bardzo silny komunikat polityczny”
— powiedział sekretarz generalny NATO. Dodał, że jest to najsilniejszy sygnał od NATO w sprawie Ukrainy.
Przywódcy państw członkowskich NATO zatwierdzili pakiet wsparcia dla Ukrainy, który obejmuje:
- wieloletni program pomocy wojskowej w wysokości 500 milionów USD rocznie na modernizację ukraińskiej armii i pełne przejście do standardów NATO;
- rozpoczęcie prac Rady Ukraina-NATO; w środę 12 lipca odbędzie się pierwsze jej posiedzenie z udziałem prezydenta Zełenskiego; na spotkaniu ma zostać uzgodniony plan przystąpienia Ukrainy do Sojuszu;
- zniesienie wymogu wypełnienia przez Ukrainę Planu Działań na Rzecz Członkostwa (Membership Action Plan, MAP); mieni to wymóg dla Ukrainy z procesu dwuetapowego do jednoetapowego.
„Oceniamy, że wydatki państw członkowskich na obronność wzrosną w tym roku o ponad 8 procent”
— powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Francja i Ukraina podpisały podczas szczytu NATO w Wilnie umowę zwiększającą pomoc Paryża dla Kijowa o 170 milionów euro — poinformował minister obrony Ołeksij Reznikow.
RES na podst. PAP; Twitter
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!