„CIENIE IMPERIUM” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Karola Starnawskiego, asystenta reżysera Jana P. Matuszyńskiego przy filmie „Ostatnia rodzina”. Film inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”, który jest również współscenarzystą, opowiada skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców.
Film będzie można zobaczyć przedpremierowo podczas tegorocznej edycji festiwalu TRANSATLANTYK w Łodzi. Projekcja zaplanowana jest na 14 lipca. Na ekrany kin film wejdzie 26 lipca.
Karol Starnawski jest reżyserem i scenarzystą. Urodził się w 1990 roku w Gdyni. Absolwent reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor kilkunastu krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz fabularnych, m.in. „Drogi Karolu…”, „Kawaler” oraz „Przedziały”. Laureat nagród na festiwalach filmowych. Był asystentem reżysera w świetnie przyjętym filmie „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Film „Cienie imperium” jest jego pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.
Tomasz Grzywaczewski jest podróżnikiem, reporterem i pisarzem, a także prawnikiem specjalizującym się w problematyce państw nieuznawanych. Autor książek m.in. „Przez dziki Wschód”, wyróżnionej Nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 roku, „Życie i śmierć na Drodze Umarłych”, a także „Granice marzeń”, na podstawie której powstał film „Cienie imperium”. Otrzymał za nią nagrodę główną w kategorii „książka reportażowa” w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne 2019 Tomasz Grzywaczewski jest członkiem oddziału polskiego The Explorers Club i współorganizatorem Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „Mediatravel”. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu, oraz Dead Road 1953–2013 – wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zwaną Drogą Umarłych.
„Pomimo że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju. W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów. Dokument inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” opowiadającej historie mieszkańców postsowieckich państw nieuznawanych, którzy od blisko trzydziestu lat padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski jest również pomysłodawcą oraz współscenarzystą filmu. ” – opisuje dzieło współproducent i dystrybutor Fundacja Ruchome Obrazy.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!