„W trzecim dniu wizyty na Łotwie, 7 września 2019 r., marszałek Senatu Stanisław Karczewski wziął udział w Narodowym Czytaniu na uniwersytecie w Dyneburgu. Przeczytał on fragment „Katarynki” Bolesława Prusa. Oprócz niego czytali również: ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn, aktorka Monika Mariotti, żołnierze piątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie i młodzież z polonijnego zespołu „Kukułeczka”.” – informuje Senat RP.
– Państwo jesteście wielkim skarbem i naszym, i Łotyszy, bo nas łączycie – powiedział marszałek. Podziękował on miejscowej Polonii zebranej w auli uniwersyteckiej, „za zaangażowanie, trud, ale przede wszystkim za wielką serdeczną troskę o polskość oraz nauczanie w niej dzieci i młodzieży”.
– Nasze narody wiele łączy: kampania łatgalska, historia okupacji rosyjskiej, wyzwolenie i to, co dla nas charakterystyczne: umiłowanie wolności, suwerenności, umiłowanie ojczyzny. I z rozmów z państwem wynoszę wielką satysfakcję – mówił marszałek – My wiemy, jak bezpieczeństwo jest dla nas ważne, i zrobimy wszystko, żebyśmy mogli w spokoju i pokoju się rozwijać. Ale warunkiem tego jest bezpieczeństwo militarne – to, o które dbają nasi i wasi żołnierze oraz żołnierze z wielu krajów członkowskich NATO.
Wspomniał też o znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego.
Ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn podkreślała, że kultywowanie polskości wymaga podtrzymywania umiejętności posługiwania się polszczyzną, dziękowała Senatowi za wsparcie oświaty polskiej przez m.in. dofinansowanie remontów polskich placówek edukacyjnych oraz tzw. bonu pierwszaka. – Polskość na Łotwie nie umarła, a Polacy na Łotwie są warci każdego polskiego grosza – zapewniła.
Mer Dyneburga Andrejs Elksniņš powiedział, że bardzo podoba mu się projekt Narodowego Czytania i że jest to doskonały przykład dbania o mniejszość narodową, o język, historię i kulturę. Wyraził on chęć propagowania takiej akcji w swoim kraju.
Ambasador Michaliszyn czytała fragmenty po łotewsku, a mer Elksniņš po łotewsku
Marszałek Karczewski przekazał dyneburskiemu gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego tablicę interaktywną, zakupioną ze środków senackich. Wieczór zakończył występ zespołu tańca ludowego Związku Polaków na Łotwie „Kukułeczka”.
Relacja z całej wizyty marszałka Senatu na Łotwie tutaj.
Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. W tym roku czytane są nowele autorstwa Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Władysława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.
Marszałek Karczewski dołączył do tej akcji w 2016 r., czytając ze znanymi dziennikarzami „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Od tego czasu kolejne edycje senackiego Narodowego Czytania odbywają się poza Polską, w środowiskach polonijnych.
Uniwersytet Dyneburski, na którym odbyło się Narodowe Czytanie, jeden z pięciu na Łotwie, jest drugą co do wielkości uczelnią łotewską. W 2019 r. nie ogłoszony został nabór na filologię polską z powodu słabego zainteresowania. Jedyną formą nauki języka polskiego jest lektorat dla kierunku studiów Europy Wschodniej. Przy tej katedrze istnieje Centrum Języka Polskiego, posiadające polonistyczną bibliotekę z około 600 tytułami.
Narodowe Czytanie odbyło się, jak co roku, w polskich placówkach w wielu krajach, w tym m.in. w Kijowie, Wilnie czy Mińsku.
#NarodoweCzytanie 2019 Kijów
Zdjęcia @IPinKyiv pic.twitter.com/Pdh9BDXFWj
— Bartosz Cichocki (@B_Cichocki) September 7, 2019
Z Łotwy marszałek Stanisław Karczewski udał się na Litwę, gdzie m.in. z parlamentarzystami wileńskimi wziął udział w zakończeniu Zjazdu Wilniuków. Relacja z wizyty na Litwie tutaj.
Kolejna wizyta w #Wilno to wynik najlepszych od lat stosunków ??PL – ??LT. Chociaż celem był udział w #ZjazdWilniuków, to nie zabrakło czasu na ważną i owocną rozmowę z Przewodniczącym #Sejmas.u Panem @PranckietisV oraz wizytę na cmentarzu #Rossa pic.twitter.com/HlT6345fli
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) September 8, 2019
Oprac. MaH, senat.gov.pl, twitter.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!