Niespełna 23 – letni Sciepana Putiła, kryjący się za pseudonimem NEXTA po raz kolejny wstrząsnął opinią publiczną na Białorusi.
Najnowszy film pt: „Łukaszenka. Złote dno” przygotowany przez zespół NEXTY obejrzało od premiery, czyli w ciągu doby ponad 1800 tys. widzów (1 854 972).
Film o 18 rezydencjach Łukaszenki, korupcji, jego kochankach i luksusie w jakim się pławi na rachunek Białorusinów, bije rekordy popularności i z pewnością jeszcze bardziej zachwieje słabnącą wciąż pozycją dyktatora.
Jak zauważył w Radiu Svaboda niezależny politolog Walery Karbalewicz, wiele faktów przedstawionych w filmie NEXTY pojawiało się już wcześniej, ale dla ludzi, którzy dopiero w zeszłym roku zaczęli interesować się polityką, materiał będzie sporą niespodzianką.
Dodajmy, że po wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku, polityka upomniała się nawet o tych, którzy nie byli nią zainteresowani.
Film może zaskoczyć dlatego, że Łukaszenka, który do władzy doszedł 27 lat temu hasłach antykorupcyjnych, przez wszystkie te lata propagował mit o stworzonym przez siebie modelu społecznym odpornym rzekomo na korupcję, a sam gromadził bogactwa.
Karbalewicz przypomina, że Łukaszenka wmawiał ludziom, że jako prezydent ludowy nie pozwoli na rozciąganie dorobku pokoleń, że nie odda państwowych przedsiębiorstw oligarchom, jak w Rosji czy na Ukrainie. Jego propaganda zadbała o to, żeby korupcja w świadomości Białorusinów wiązała się z prywatyzacją. Przekonał, że najwlaściwszy model państwa to taki, w którym rządzi jeden gospodarz, gwarantujący porządek.
Zgodnie z tą koncepcją Łukaszenka uczynił z Białorusi swoje własne księstwo, własność prywatną, przedsiębiorstwo z jednym założycielem.
„W takim systemie dla wszechpotężnego pana w zasadzie nie mogą istnieć żadne ograniczenia ani reguły. Znika różnica między jego osobistą własnością a własnością państwa. Łukaszenka jest szczery, kiedy mówi, że nie okradał ludzi. W końcu, jak możesz kraść, jeśli wszystko jest wokół państwa, a zatem – twoje. Szczerze wierzy, że drogie prezenty w postaci Maybacha, Tesli czy helikoptera nie są łapówką. Może korzystać z majątku państwowego, pieniędzy z budżetu, jak chce”, czytamy w komentarzy Karbalewicza dla Svobody.
Sciepan Putiła w grudniu 2019 roku zrobił film o Łukaszence, pt: „Łukaszenka: materiały kryminalne”, który przez 1,5 miesiąca obejrzało prawie 2 miliona ludzi.
Władze Białorusi uznały film za ekstremistyczny, a za jego rozpowszechnianie a nawet oglądanie grozi tam odpowiedzialność karna – wysoka grzywna lub areszt.
Tym razem Łukaszenka wyraźnie denerwował się przed premierą najnowzego dzieła NEXTY, zapowiadając go parę dni temu próbował obrócić wszystko w żart.
Link do filmu NEXTY pt: „Łukaszenka. Złote dno”
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!