Richard John Butterwick-Pawlikowski, historyk brytyjski oraz Kazimierz Braun, dramaturg, reżyser i pisarz, zostali uhonorowani londyńskimi Nagrodami Literackimi przyznanymi po raz 72. przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie.
W gronie jury Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) są: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz, Houston, USA; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Wilmington, USA i dr Adam Wierciński, Uniwersytet Opolski, Opole.
Richard John Butterwick-Pawlikowski, historyk brytyjski został nagrodzony „za popularyzowanie kultury i historii polskiej w anglojęzycznym świecie” – poinformowała pisarka dr Aleksandra Ziółkowska Boehm, członkini jury.
Richard John Butterwick-Pawlikowski, to urodzony 13 marca 1968 r. w Wielkiej Brytanii brytyjski historyk, badacz dziejów Polski i Litwy w XVIII wieku.
Prof. Butterwick-Pawlikowski studiował w Cambridge, doktoryzował się w Oksfordzie, potem wykładał historię na Queen’s University Belfast, a w roku 2005 przeniósł się do School of Slavonic and East European Studies na University College London. W latach 2014–2020 był szefem katedry Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie. Habilitował się w Instytucie Historii PAN w 2016 roku. W tym samym roku został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Działa m.in. w Radzie „Polskiego Słownika Biograficznego” oraz w komitecie British-Lithuanian Society.
Richard John Butterwick-Pawlikowski pod wpływem ruchu „Solidarności” zainteresował się Polską, z której pochodzą jego przodkowie.
Jest autorem m.in. monografii „Poland’s Last King and English Culture. Stanisław August Poniatowski 1732–1798”, opublikowanej w Oxfordzie w roku 1998, polskie wydanie – w 2000, a także rozpraw o Oświeceniu i Antyoświeceniu, Kościele katolickim, parlamentaryzmie, i monarchii w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
„Intensywna nauka języka polskiego, studia i badania w archiwach i bibliotekach europejskich sprawiły, że stał się wybitnym znawcą historii Polski okresu Oświecenia”
– zaznaczono w komunikacie jury.
Jury zwróciło także uwagę na książkę „Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795)”, którą John Butterwick napisał o tym,
„jak w XVIII wieku zniknęło z mapy państwo, które nie było «jakimś pomniejszym księstwem czy miastem-republiką, tylko jednym z największych państw Europy»”.
Książkę przełożył na język polski Michał Ronikier; opublikowana została przez Wydawnictwo Literackie w 2022 roku.
„Zajmująca i odkrywcza rozprawa angielskiego profesora poświęcona osiemnastowiecznej Polsce ściślej: «państwom Rzeczypospolitej» nawiązuje do najlepszych tradycji europejskiego dziejopisarstwa, do czasów, kiedy pisarze historyczni umieli połączyć wiedzę z intuicją badawczą i artyzmem, kiedy nauka była bliska literaturze”
– podkreślili członkowie jury w swoim komunikacie.
W dniu 14 stycznia 2022 roku w Wilnie w Pałacu Książąt Litewskich odbył się wykład inaugurujący nową inicjatywę Studium Europy Wschodniej – „Colloquia Warszawsko-Wileńskie”. Pierwszy wykład pt. „Rzeczpospolita Obojga Narodów od 3 Maja 1791 r. do 23 lipca 1792 r. Próba bilansu” wygłosił właśnie prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, jeden z czołowych specjalistów od dziejów Rzeczypospolitej w XVIII wieku.
Z kolei Kazimierz Braun otrzymał londyńską Nagrodę Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem działalności pisarskiej, teatralnej i naukowej po osiedleniu się w Stanach Zjednoczonych w roku 1985.
Uroczystość wręczenia nagród Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie odbędzie się w Londynie, w lutym 2024.
RES na podst. ZPPnO
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!