Stany Zjednoczone zwołały nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, którego początek zaplanowano w piątek 23 czerwca 2023 r. o godzinie 17:00. Decyzja została podjęta w związku z rozpowszechnianiem informacji o przygotowaniach Rosji do ataku terrorystycznego na Zaporoską Elektrownię Atomową.
Do trafności podejrzeń o możliwy akt terrorystyczny skłaniają dane ukraińskiego wywiadu wojskowego oraz sytuacja na froncie. Specjaliści wojskowi zauważają bowiem, iż na kierunku Melitopola obrona rosyjska została prawdopodobnie przełamana, a Zgrupowanie „Wschód” Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wycofuje się. Może to oznaczać opuszczenie terenu przed planowanym wysadzeniem elektrowni jądrowej w Energodarze.
Jedynym wyjściem, jak podkreślił w rozmowie z RBC-Ukraine przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Wadym Skibicki to całkowita demilitaryzacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, bo tylko to pozwoli uniknąć katastrofy.
Równocześnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy oświadczyło, że jest przygotowane na ewentualny atak na elektrownię jądrową i „nie ma powodu do paniki”. MSW opublikowało też krótką instrukcję co robić, w przypadku wybuchu w elektrowni:
- zostańcie w domu przez jeden dzień, dopóki władze lokalne, władze obrony cywilnej nie wydadzą rozkazu poruszania się ulicami;
- jeśli konieczne jest przebywanie na zewnątrz, należy nosić maskę ochronną;
- wszystkie klimatyzatory lub grzejniki domowe powinny być wyłączone, a wszelkie otwory uszczelnione taśmą lub wilgotną szmatką.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, wybudowana w latach 1980–1986, to największa elektrownia jądrowa na Ukrainie – sześć bloków energetycznych o łącznej mocy 5700 MW. Od marca 2022 roku zajmowana jest przez Rosjan.
RES na podst. Defence intelligence of Ukraine/Twitter; RBC-Ukraine
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!