Studio Młodzieżowe Polskiego Teatru w Wilnie pod kierownictwem Bożeny Sosnowskiej ogłasza nabór nowych talentów spośród uczniów polskich szkół oraz studentów pochodzenia polskiego, do kolejnego projektu teatralnego – spektaklu na podstawie powieści Bartosza Połońskiego „Robczik”.
Polski Teatr w Wilnie powstał w 1965 roku (pierwsza premiera) jako Polski Zespół Teatralny przy Wileńskim Pałacu Kultury Kolejarzy. W roku 1980 otrzymał miano Polskiego Amatorskiego Teatru Ludowego – najwyższą ocenę poziomu artystycznego ówczesnych władz. Od 1990 roku zespół funkcjonuje już jako Polski Teatr w Wilnie, od roku 2001 z siedzibą w Domu Kultury Polskiej przy ulicy Naugarduko 76.
Kandydaci podczas realizacji nowego projektu Polskiego Teatru w Wilnie będą mogli zapoznać się z podstawami gry aktorskiej i ruchu scenicznego, emisji głosu i innymi tajnikami teatralnego fachu. Końcowym efektem ma być realizacja wspomnianego spektaklu oraz udział w ciekawych wydarzeniach teatralnych, premierach i festiwalach na Litwie i w Polsce.
Bartosz Połoński, autor przygotowywanej do wystawienia książki „Robczik”, to powieściopisarz, poeta i animator kultury, a z wykształcenia specjalista od multimediów. Autor eksperymentalnych form narracyjnych pisanych gwarą młodzieżową wileńskich osiedli.
Zaś powieść „Robczik”, dzieło tzw. otwarte, publikowane w Internecie w postaci interaktywnej, to odważny i oryginalny eksperyment literacki. Tytułowy bohater jest polskim maturzystą, a jego przygody, rozgrywające się na wileńskich osiedlach, są opisane młodzieżową gwarą, stanowiącą mieszankę języków polskiego, rosyjskiego i litewskiego.
Reżyserem przedstawienia będzie kierowniczka Studia Młodzieżowego Polskiego Teatru w Wilnie Bożena Sosnowska, twórczyni wielu nowoczesnych spektakli.
Kostiumy do „Robczika” zaprojektuje Ewa Baliul, zaś muzykę skomponuje Ernest Tylingo, który jest znany z wileńskiego rockowego zespołu „Wilen’ska”.
Do współpracy nad planowanym spektaklem zaproszono znanego wileńskiego aktora Jana Drawnela, który razem z Bartoszem Połońskim był członkiem grupy artystycznej „Siekel”.
Zgłoszenia do projektu należy przekazywać do Polskiego Teatru w Wilnie do dnia 19 października 2022 roku, za pośrednictwem Facebooka oraz Instagrama lub telefonicznie +37067979839.
Pierwsze spotkanie kandydatów na aktorów odbędzie się w sobotę 22 października 2022 roku, w godzinach 12:00–14:00. Wówczas uczestnicy projektu zapoznają się z planem pracy nad spektaklem i zostaną przeprowadzone warsztaty team building z podstaw gry aktorskiej.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!