Z rosyjskiej niewoli powróci na Ukrainę Ołeksandr Szumkow. Ludmiła Denisowa, pełnomocnik Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw człowieka, poinformowała, że dojdzie do tego 24 grudnia.
„24 grudnia Aleksander Szumkow wraca z rosyjskiego więzienia do swojej ojczyzny” – napisała na swoim koncie w komunikatorze Telegram.
Przypomnijmy, Ołeksandr Szumkow, żołnierz jednostki wojskowej nr 4067 Cziernobajewie, został porwany przez rosyjskie służby specjalne w sierpniu 2017 r. na granicy administracyjnej między obwodem chersońskim a czasowo okupowanym Krymem.
24 sierpnia 2017 r. Szumkow, decyzją sądu w obwodzie briańskim, został aresztowany na 15 dni za rzekome niezastosowanie się do wezwania policjanta o przekazanie rzeczy osobistych do zbadania.
Na początku września 2017 r. Szumkowowi postawiono nowe zarzuty i oskarżono go, że „przez długi czas” był ochroniarzem Dmytro Jarosza, przywódcy zakazanej w Rosji organizacji „Prawy Sektor”.
W grudniu 2018 roku Szumkow został skazany na 4 lata kolonii karnej pod zarzutem popełnienia przestępstwa z części 2 art. 282.2 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej („Udział w działalności organizacji ekstremistycznej”), w związku z domniemanym członkostwem w „Prawym Sektorze” zakazanym w Rosji.
Szumkow osadzono w kolonii karnej nr 4 w Torżku w obwodzie twerskim.
14 października 2019 roku Szumkow rozpoczął głodówkę w związku z systematycznym naruszaniem jego praw przez administrację kolonii i zwiększoną presją psychologiczną wywieraną na niego, a także domaganiem się od Rosji zaprzestania „szantażu z wykorzystaniem więźniów politycznych” podczas negocjacji Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku oraz w formule normandzkiej.
Ponadto Szumkow zażądał od Rzecznika Praw Człowieka Federacji Rosyjskiej Tatjany Moskalkowej odpowiedzi na jego pytania dotyczące naruszenia praw w areszcie śledczym.
22 października, po pogorszeniu się stanu zdrowia, Szumkow został przeniesiony z kolonii do szpitala.
W listopadzie 2019 roku krewni Szumkowa i obrońcy praw człowieka poinformowali, że podczas pobytu w szpitalu więziennym w Torżku Szumkowowi wstrzyknięto nieznaną substancję, prawdopodobnie psychotropową, ponieważ po tym jego stan psychiczny uległ pogorszeniu.
11 grudnia 2019 roku Szumkow poinformował w liście, że funkcjonariusze FSB próbowali zmusić go świadczenia w sprawie przeciwko innemu obywatelowi Ukrainy, Ihorowi Pirożkowi, znanemu pod pseudonimem „Roman Czirka”, który został zatrzymany w kwietniu za rzekome przygotowania do „prowadzenia wojny partyzanckiej przeciwko Rosji”.
W lutym i marcu 2020 roku Szumkow wielokrotnie sygnalizował, że rosyjscy funkcjonariusze grożą mu śmiercią.
1 listopada ciotka nielegalnie skazanej Ukrainki Ludmiły Szumkowej poinformowała, że poprzedniego wieczoru pracownik kolonii w Torżku poranił Szumkowa, aby sprowokować go do wszczęcia przeciwko niemu kolejnej sprawy karnej.
Opr. TB, https://t.me/s/denisovaombudsman/
fot. https://t.me/s/denisovaombudsman/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!