Po raz pierwszy od 14 lat uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego rozpoczęli trasę swej podróży nie od Grodna, ale od Brześcia. Chcieli odwiedzieć Szostakowo, miejsce urodzin ostatniego przywódcy Powstania Styczniowego, spotkać się z miejscowymi Polakami, którzy tworzą tam Plac Traugutta, troszczą się o ślady polskiej historii i kultury.
W tym roku sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie 23 sierpnia wyruszyło 70 motocyklistów. Wszyscy oni jadą, znosząc trudności i niewygody długiego przejazdu, szlakiem męczeństwa i zwycięstw Polaków, aby odwiedzić i uczcić te miejsca, które są niezapomnianymi kartami w historii Polski.
„Ta trasa nie jest krótka ani łatwa, są tu trudności i niewygody, ale my jedziemy co rok, bo jesteśmy złączeni ideą podtrzymywania pamięci o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski, oraz zwrócenia na nie uwagi dzisiejszej młodzieży”- powiedział uczestnik rajdu
Na motorach wszystkich uczestników podziwialiśmy piękne napisy: „Ja kocham Polskię! I Ty kochaj!”.
Z okazji 150. rocznicy męczeńskiej śmierci bohatera Polski i Białorusi powstał zaaranżowany przez społeczność polską z Brześcia i Peliszcz plac z krzyżem oraz tablicą informacyjną o Romualdzie Traugucie. Mszę Świętą polową na Placu Romualda Traugutta w Szostakowie celebrował ks Dariusz Stańczyk, który wygłosił piękne kazanie o miłości do Ojczyzny.
Modliliśmy się wspólnie o beatyfikację Romualda Traugutta. Także uczestnicy Rajdu Katyńskiego odwiedzili groby polskich żołnierzy na cmentarzach w Brześciu, gdzie złozyli wieńce i zapalili znicze . Towarzyszyli im harcerze DH im. Ryszarda Snarskiego. Rajd odwiedził także Kosów Poleski, Mazurki oraz Hruszówkę.
Podczas spotkania z brzeskimi Polakami komandor Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn powiedział, że ten projekt jest protestem przeciwko totalnemu kłamstwu we współczesnym świecie:
„Dzisiejszą młodzież nie uczą w szkole rzetelnej i prawdziwej wiedzy o historii naszej Ojczyzny. Dlatego można powiedzić, że Rajd zrodził się z tęsknoty do prawdy, do dobrej i dumnej, do tej dawnej Rzeszypospolitej. Dlatego my jesteśmy dziś tu i jedziemy miejscami pamięci o naszych bohaterach, aby dotknąć tego, co w Polskiej historii jest najważniejsze”.
Po noclegu w Szostakowie motocykliści wyruszyli do Kosowa Poleskiego, Mazurek oraz Hruszówki, dalej do Kuropat pod Mińskiem i do Orszy, żeby uczcić 500. rocznicę bitwy z wojskami moskiewskimi.
Do Polski rajd powróci 13 września. Uroczyste zakończenie rajdu odbędzie się 14 września przy Pomniku Katyńskim w Warszawie.
Julia BEŁORUSOWA
Kresy24.pl za polesie.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!