Konsulat Generalny RP w Grodnie zaprasza wszystkich zainteresowanych 13 listopada na godzinę 18.00 do swojej Sali Kinowej przy ul. Budionnego 48a na prezentację najnowszej książki profesora Grzegorza Motyki pt. „Na Białych Polaków Obława – wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953”.
Wydana kilka tygodni temu przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie książka to pierwsza synteza sowiecko-polskiej partyzanckiej wojny obejmującej ziemie obecnej Rzeczypospolitej oraz Kresów Wschodnich- od akcji „Burza” po lata pięćdziesiąte XX wieku.
– Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych – mówił autor książki w audycji „Spotkania po zmroku” II Programu Polskiego Radia.
„Wojska NKWD zadały polskiemu podziemiu i partyzantce wiele silnych i bolesnych ciosów, na szczęście nie były one śmiertelne. Niemniej, to właśnie obecność tych wojsk należy uznać za decydujący czynnik, który pozwolił zachować polskim komunistom władzę” – można przeczytać w książce.
– Bez NKWD władze Polski Ludowej nie byłyby w stanie wytrzymać w terenie, ponieważ sympatie społeczne krążyły wokół Armii Krajowej – przekonywał w radiu Grzegorz Motyka.
Jak zapewniał, książka jest oparta na dokumentach rosyjskich z archiwów moskiewskich, które zostały ujawnione na początku lat 90. – To niezwykle żmudna praca. Choćby odpisu bitwy pod Kuryłówką szukałem w dokumentach przez dwa lata – mówił, dodając, że podobnych starć było bardzo wiele, a to co opisał było zapomnianą, lecz prawdziwą wojną polsko-radziecką toczoną przez Żołnierzy Wyklętych.
– Rosjanie są dumni z faktu, że to Armia Czerwona pokonała nazistowskieNiemcy. Nic dziwnego, że pielęgnują ten powód do dumy. Jednocześnie nie chcą przyjmować do wiadomości, że ten marsz na zachód jest powiązany z faktami, z których trudno być dumnym – wyjaśniał Grzegorz Motyka.
Grodzieńską prezentację książki „Na Białych Polaków Obława – wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953” poprowadzi dr Jerzy Milewski z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Znadniemna.pl za KG RP w Grodnie/polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!