Temperatura na Białorusi pobiła rekord XX wieku – z 29 lipca 1936 roku, gdy w Mińsku zanotowano 35 stopni Celsjusza. W niedzielę 3 sierpnia 2014 słupek rtęci pokazał najwyższą temperaturę od czasu rozpoczęcia obserwacji meteorologicznych -35,6 °C, a w Marinej Gorce – 36,5°C.
Białoruś oficjalnie ogłosiła stan suszy – informują w poniedziałek portale internetowe. W związku z trwającymi upałami i brakiem deszczu na Białorusi wprowadzono zakaz wchodzenia do lasów. Tylko dzięki czujności ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, które prowadzi obserwacje lasów przy pomocy samolotów, udało się na razie uniknąć większych pożarów, poza jednym na Mohylewszczyźnie, gdzie z dymem poszło 33 hektary.
Anomalie pogodowe – wysokie temperatury utrzymujące się od połowy lipca, oraz niska wilgotność względna powietrza, wynosząca 19-30 procent, świadczy o wystąpieniu suszy – – cytuje portal udf.by białoruskich meteorologów, którzy publikując raport o sytuacji meteorologicznej w kraju, dali sygnał do oficjalnego ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.
„W drugiej połowie lipca na przeważającym terytorium Białorusi obserwuje się duży deficyt opadów – wyniosły one max.5-30 proc. normy dla tego okresu. W połączeniu z anomalną pogodą na koniec miesiąca doprowadziło to do pogorszenia wilgotności upraw, w znacznej części kraju zarejestrowano występowanie suszy glebowej o różnej intensywności” – brzmi raport państwowego instytutu meteorologii i gospodarki wodnej.
Jak pisze eurobelarus.info, synoptycy podkreślają, że użycie terminu susza zostało potwierdzone przez badania. „Wyniki oznaczania wilgotności, zostały przeprowadzone przez stacje meteorologiczne 28 lipca , i wykazały brak wilgoci w glebie w wielu rejonach południowej i zachodniej części kraju, a nawet w niektórych miejscach w regionie północnym. Według stacji w Wołkowysku, warstwa orna gleby jest całkowicie wysuszona. Pod uprawami ziemniaków, kukurydzy, warzywami, stacje meteorologiczne w obwodach brzeskim, grodzieńskim, w południowo-wschodnich częściach regionów mińszczyzny i mohylewszczyzny, zanotowały niewielkie rezerwy wilgoci w glebie – półmetrowa warstwa zawierała ok.30 mm, a na niektórych obszarach mniej niż 10 mm, w gruntach ornych i 1-8 wilgotności.
Kresy24.pl/udf.by
2 komentarzy
Marek
4 sierpnia 2014 o 16:24To teraz wprowadzajcie sobie sami embargo naimport żarcia z Polski.
Rachel
4 sierpnia 2014 o 21:09@Marek: Pan to do kogo, „wprowadzajcie”? Do siebie? Całkiem dobrze Białorusini sobie radzą i jedzenie u nich bardzo dobre. Gospodarny naród.