Pracownicy Wydziału Kresowego BPiI IPN, prowadzący wspólnie z żołnierzami specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi prace poszukiwawcze mogiły żołnierzy KOP w Pohoście, w pobliżu dawnej strażnicy odnaleźli szczątki pięciu osób. Przy szczątkach natrafiono na fragmenty butów wojskowych, guziki z orzełkami, medaliki.
Przypominamy, że strażnica „Pohost” wchodziła w skład kompani granicznej KOP „Dołhinów” batalionu „Budsław” Pułku „Wilejka”. We wrześniu 1939 załoga strażnicy zginęła w walce. Żołnierze zostali pochowani we wspólnej mogile przy strażnicy. Jedynym znanym z nazwiska członkiem załogi jest dowódca strażnicy, plutonowy Stefan Komar.
Odnalezienie szczątków żołnierzy zbiegło się z 93 rocznicą powstania Korpusu Ochrony Pogranicza (12.09.1924 r.).
Wydział Kresowy BPiI IPN składa podziękowania dowództwu i żołnierzom specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi za wspólnie przeprowadzone prace poszukiwawcze.
Prace poszukiwawcze szczątków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), którzy zginęli po wejściu Armii Czerwonej na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej rozpoczęły się na Białorusi 5 września. Odnalezione szczątki zostaną ekshumowane i przeniesione do kwatery polskich żołnierzy na pobliskim cmentarzu w Dołhinowie, który jest w trakcie renowacji. Wyrażenie zgody władz białoruskich na przeprowadzenie tych prac określane jest przez polskich historyków jako przełom. Od kilkunastu lat nie prowadzono na Białorusi podobnych prac. Jeszcze rok temu białoruska prokuratura nie wyraziła zgody na przeprowadzenie badań w regionie przygranicznym we okolicach jeziora Szlamy i wsi Kalety, gdzie prokurator IPN z Białegostoku chciał poszukiwać szczątków ofiar Obławy Augustowskiej
Odnalezienie szczątków żołnierzy KOP ma pomóc ekspertom z IPN w wyjaśnieniu okoliczności, w jakich zginęli polscy żołnierze.
Kresy24.pl/facebook.com/AB
3 komentarzy
jpt
15 września 2017 o 12:27Naszym Bohaterom niech ziemia lekką będzie
cześć ich pamieci!!!!!!!!!!!!
KontrolowanyChaos
16 września 2017 o 14:24Fajnie że Białorusini w kwestiach moralnych nam sprzyjają.
Licht
17 września 2017 o 10:36Porządne buty. Zachowały się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę to, ile lat leżały zakopane w ziemi.