Projekt „Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej” jest realizowany przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.
Jego genezę stanowi uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego z sierpnia 2013 r. To wówczas wyrażono intencję utworzenia na terenie Podkarpacia instytucji kultury, której celem będzie prowadzenie działalności na rzecz ochrony, promocji, tworzenia i upowszechniania wiedzy na temat dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej.
– Głównym założeniem projektu jest cyfrowe, bezpłatne udostępnienie obiektów i informacji dotyczących dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczpospolitej w oparciu o rozproszone zbiory zgromadzone w polskich muzeach, stowarzyszeniach, fundacjach oraz kolekcjach osób prywatnych. – poinformowała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego Oddziału IPN.
Portal będzie komunikować i popularyzować dziedzictwo Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Służyć temu mają m.in. pt. „Spotkania z dziedzictwem Kresów”, które swoim zasięgiem obejmą całe woj. podkarpackie. Intencją tej inicjatywy jest wykorzystanie dodatkowych form i narzędzi (debaty, wykłady, prelekcje, prezentacje, wystawy, promocje książek itp.) w celu popularyzacji kolejnych aspektów kulturowo-cywilizacyjnego dorobku Kresów, kreowania w tym zakresie społecznej wrażliwości i świadomości oraz włączenia kolejnych grup i osób prywatnych do współtworzenia portalu.
Dyskusja z udziałem historyków, w której weźmie udział m.in. dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie połączona z prezentacją założeń tworzonego portalu internetowego dedykowanego kresowemu dziedzictwu odbędzie się 31 marca o g. 17 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (wstęp wolny, patrz info na plakacie niżej). Więcej informacji na portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.
Kresy24.pl/kresymuzeum.pl
2 komentarzy
Jarema
26 marca 2017 o 18:35Uważam, że należy utworzyć muzeum dziedzictwa kresów. Jest to odrobinę kontra-koncepcji Giedroycia. Mimo to sądzę, że przy wykazaniu pewnej wrażliwości takie muzeum powinno powstać, a jakie inne miasto niż Przemyśl będzie najlepszym kandydatem podsuniętym nieświadomie niedawno przez pana Tymę ha ha.
prawy
27 marca 2017 o 18:57Polskojęzyczni miłośnicy Bandery, będą mogli sobie jego mordeczkę do muzyki organowej kontemplować do woli już teraz, w zagrabionym Polakom kościele Marii Magdaleny.
Pod warunkiem, że w tym unikalnym „kościele ze świętym Banderą” miejsca na bezpłatne koncerty już od 1 kwietnia 2017 roku (trzy razy miesiącu) finansowane przez szczodrych mecenasów, sobie zarezerwują , przez internet albo telefonicznie.
I jeszcze jedna unikalna okazja dla tych zarejestrowanych melomanów.
Będzie można zrobić sobie focie w czasie koncertu ze”świętym Banderą”.
„Такі тематичні концерти відбуватимуться в Будинку органної та камерної музики, колишньому костелі Марії Магдалини, тричі на місяць. Загалом їх буде шість. Для того, щоб відвідати концерт, необхідно зареєструватися через інтернет або ж за телефоном органного залу: 0989322415.”
http://zaxid.net/news/showNews.do?dlya_melomaniv_prezentuyut_unikalniy_proekt_zvuki_lvovaorgan&objectId=1421704