Portal Hrodna.life publikuje szokujące zdjęcia: budowniczy pracujący przy „renowacji” wspólnego dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej – Starego Zamku w Grodnie, zamurowują zabytkowe mury tanią nowoczesną cegłą. Faktycznie wzdłuż starej kamiennej ściany wznoszone są nowe.
„Prawdopodobnie jest to właśnie ściana Witolda”, mówi o miejscu, w którym obecnie pracują budowniczowie historyk Nikołaj Wołkow. – Cegła sama w sobie nie uszkodzi starych kamieni, zachowane zostaną oryginalne mury Witolda. Problem polega jednak na tym, że stare mury znikną na wieki dla naszych oczu pod nowoczesnym ceglanym murem”, alarmuje historyk. Zwraca uwagę, że budowniczowie fałszują wizerunek Starego Zamku.
„W Grodnie nie mamy obecnie do czynienia z „rekonstrukcją”, ale z budową „zamku marzeń”, autentyczność historycznego obiektu jest niszczona”.
Główny architekt projektu rekonstrukcji Starego Zamku Oleg Szymboreckij potwierdza Europejskiemu Radio dla Białorusi, że nowa cegła pozostanie na murach zamku na zawsze. Specjalista „uspokaja”, że ściany zostaną jeszcze otynkowane.
Jak to możliwe?
„Dużo można byłoby o tym mówić, – komentuje sytuację prezes Białoruskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Anton Astapowicz. – Ale dokumentacja projektu została zatwierdzona, a wszystkie prace wykonywane są niestety, zgodnie z jej wytycznymi. Na pierwszym etapie renowacji nic już nie zrobimy, więc musimy pomyśleć o drugim i trzecim. A teraz tylko tracimy energię, ponieważ niczego zmienić nie można”.
Astapowicz dodaje, że to co się dzieje, to rezultat chorego systemu, ponieważ na Białorusi nie prowadzona jest w żadnym miejscu rekonstrukcja jako taka, do prac tego rodzaju najmuje się podrzędne ekipy budowlane, które wykonują zlecenie według normom ogólnobudowlanym. A Stary Zamek w Grodnie, zdaniem Astapowicza, nie jest ostatnim obiektem dziedzictwa historyczno – kulturowego na Białorusi, z którego”odbudową” będziemy musieli się pogodzić.
Kresy24.pl/euroradio.fm/hrodna.life/ba
2 komentarzy
Pan Andrzej
11 września 2018 o 14:29Zapraszam do Nowogródka – gdzie fragment zamku z 14 wieku (czyli ruiny) zostały wyposazone w blaszane, tandetne parapety. Dodatkowo ruiny „wzmocniono” gdzie brakowało – zwykłą cegła.
Nieświez i Mir – chociaż wyglądają nieźle – ale równiez odbudowano z sowiecką fantazją i techniką budowlaną.
Brak nadzoru konserwatorskiego to norma na BY – zapewne nie mają środków i specjalistów do innego prowadzenia prac ( w tym projekty)
Kresowiak
12 września 2018 o 08:16Całe nasze kresy robią wszystko by o nich zapomniec . Niszcza zabytki pomniki ( zreszta my w tym przodujemy ) i dlatego przestałem sie dziwić – ale żal pozostał