Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że Federacja Rosyjska nie będzie w stanie uniknąć odpowiedzialności za zagarnięcie ukraińskich marynarzy i okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej, do którego doszło w listopadzie 2018 roku. Ukraińcy poinformowali o tym na swojej stronie internetowej.
MSZ Ukrainy zwróciło uwagę, że dzisiaj Trybunał Arbitrażowy, utworzony zgodnie z załącznikiem VII do Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, orzekł o podzieleniu postępowania na dwa etapy – jurysdykcyjny i faktyczny w sprawie między Ukrainą a Federacją Rosyjską o zatrzymaniu trzech okręty wojennych i ich załóg.
„Sąd arbitrażowy rozpatrzy wstępne zastrzeżenia co do jurysdykcji wniesione przez Federację Rosyjską 22 sierpnia 2020 r. na wstępnym etapie postępowania. Praktyka podziału postępowań jest powszechna w międzynarodowym arbitrażu. Przypomnijmy, że inne pozwy Ukrainy były rozpatrywane według podobnego mechanizmu i Ukrainie udało się odrzucić jurysdykcję Federacji Rosyjskiej zarówno w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, jak i w pozwie według Konwencji ONZ o prawie morza” – czytamy w oświadczeniu.
„Federacja Rosyjska nie będzie mogła uchylić się od odpowiedzialności za jawne naruszenie norm i zasad prawa międzynarodowego, w szczególności bezwzględnego immunitetu okrętów, którego dopuściła się zatrzymując, a następnie przetrzymując ukraińskie okręty „Nikopol”, „Berdiańsk” i „Jany Kapu” na Morzu Czarnym oraz 24 członków ich załóg” – argumentują Ukraińcy.
Przypomnijmy, 25 listopada 2018 roku Rosja zablokowała i przejęła w Cieśninie Kerczeńskiej holownik „Jany Kapu” oraz kutry „Berdiańsk” i „Nikopol”, które realizowały planowy rejs z Odessy do Mariupola. Rosyjskie okręty ostrzelały wówczas ukraińskie okręty, które już zawróciły do Odessy, nie otrzymując informacji o możliwości przejścia przez cieśninę. W ataki zostało rannych trzech ukraińskich marynarzy.
Zatrzymani 24 ukraińscy marynarze zostali oskarżeni o nielegalne przekroczenie rosyjskiej granicy.
7 września 2019 marynarze powrócili na Ukrainę w ramach wymiany zatrzymanych między Ukrainą a Rosją.
20 listopada 2019 roku Rosja zwróciła Ukrainie zatrzymane okręty, jednak – według relacji dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej admirała Ihora Woronczenki – jednostki zostały ogołocone z wyposażenia sanitarnego, komunikacyjnego i nawigacyjnego.
22 maja 2020 roku Ukraina złożyła w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału ONZ pozew przeciwko Rosji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przewiduje, że wyrok w tej sprawie zapadnie w latach 2022-2023.
Dzisiaj Sąd Arbitrażowy w Hadze dał Ukrainie trzy miesiące na wypowiedzenie się na temat zastrzeżeń Federacji Rosyjskiej w sprawie aktu agresji w Cieśninie Kerczeńskiej.
Opr. TB, https://mfa.gov.ua/
fot. www.youtube.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!