Do 18 stycznia 2020, zgodnie z rozporządzeniem Minister Spraw Wewnętrznych wydano obywatelom Białorusi 787 zezwoleń na wjazd do Litwy w celach humanitarnych, z czego 365 obywateli Białorusi przebywa już na Litwie, a 86 osób złożyło wnioski o azyl, informuje portal zw.lt, powołując się na litewską minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.
Takie zezwolenia wydawane są obywatelom Białorusi dotkniętym reżimem i represjami lub prześladowanym, aktywnym członkom opozycji.
„Obywatele Białorusi korzystają z możliwości przyjazdu na Litwę w celach humanitarnych od ponad 5 miesięcy. Większość ludzi wybiera przyjazd krótkoterminowy, licząc na powrót do swojego kraju po zmianie sytuacji politycznej, ale zwiększa się też liczba osób, które chcą osiedlić się na Litwie na dłużej” – twierdzi minister spraw wewnętrznych.
Litwa od 11 sierpnia udziela obywatelom Białorusi zezwolenia na wjazd ze względów humanitarnych.
Obywatele Białorusi starający się o wjazd na terytorium Litwy ze szczególnych względów humanitarnych muszą wystąpić do Ambasady Republiki Litewskiej na Białorusi o wydanie wizy Schengen i dostarczyć informacje potwierdzające względy humanitarne.
Wiza Schengen umożliwia wjazd na terytorium strefy i pobyt przez okres wskazany w wizie, ale nie dłuższy niż 90 dni w każdym 180-dniowym okresie od daty pierwszego wjazdu na terytorium państw członkowskich Schengen.
Obywatele Białorusi mogą ubiegać się o azyl, jeżeli czują się prześladowani lub gdy istnieje realne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa i życia. Cudzoziemcy mogą składać wnioski o udzielenie azylu w punkcie kontroli granicznej, Straży Granicznej lub Departamencie Migracji. Po rozpatrzeniu wniosku o azyl zostaje przyznana jedna z form azylu – status uchodźcy lub ochrona uzupełniająca oraz wydawane jest zezwolenie na pobyt w Republice Litewskiej.
fot: printscreen
1 komentarz
Andrew
18 stycznia 2021 o 18:11Dyktator to dla mnie ruska kopa