We wtorek 25 lipca Stany Zjednoczone Ameryki ogłosiły przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 400 mln dolarów. W pakiecie znalazły się między innymi ultranowoczesne mikrodrony Black Hornet Nano, które są obecnie najmniejszymi i najnowocześniejszymi dronami na świecie.
Obozrevatel.com dowiedział się, jakie to mikrodrony i jak mogą wpłynąć na przebieg wojny na Ukrainie.
Rola rozpoznania powietrznego podczas współczesnej wojny jest trudna do przecenienia, o ile w ogóle możliwa. Dzięki rozpoznaniu powietrznemu ukraińscy obrońcy mają informacje o lokalizacji pozycji wroga, magazynach, sztabach, liczbie i rodzajach nieprzyjacielskiego sprzętu, personelu itp.
Dziś rozpoznanie lotnicze to nawet 90% wszystkich informacji wywiadowczych, które umożliwiają szybkie podejmowanie decyzji.
Mikrodrony Black Hornet Nano, których pierwszą partię Ukraina otrzymała w ubiegłym roku, to wojskowy bezzałogowy mikrosamolot opracowany w 2013 roku przez norweską firmę Prox Dynamics, który w 2016 roku został kupiony przez firmę Teledyne FLIR.
Główną cechą drona Black Hornet Nano są jego rozmiary (około 16 x 2,5 cm) oraz potężne aparaty, które pozwalają operatorowi uzyskać pełnoprawne zdjęcie i film z opcją transmisji obrazu w czasie rzeczywistym. Dron waży około 18 gramów z baterią i mieści się w dłoni.
Głównym przeznaczeniem tych mikrodronów jest towarzyszenie żołnierzom w rozpoznaniu lokalnej sytuacji, dlatego zaprojektowano je nie tylko w niewielkich rozmiarach, ale także z niewiarygodnie niskim poziomem hałasu. W warunkach bojowych Black Hornet pozostaje niewidoczny z odległości 50 metrówi może niezauważony wlecieć przez okno. Ten dron łączy w sobie łatwość obsługi i wytrzymałość konstrukcji: trudno go wykryć, a jeszcze trudniej zestrzelić. Uważa się, że doskonale nadaje się do prowadzenia walki w warunkach gęstej zabudowy miejskiej.
Jeden ważący 1,3 kg zestaw zawiera tablet sterujący, ładowarkę i dwa mikrohelikoptery – podczas gdy jeden leci, drugi ładuje akumulatory. Do przenoszenia zestawu służą specjalne torby z zapięciami. Cena jednego zestawu Black Hornet to około 195 tys. USD.
Czas autonomicznej pracy drona wynosi 25 minut (należy go naładować do 90-100%). Black Hornet może przelecieć około 2 km z prędkością 20 km na godzinę.
Dron wyposażony jest w trzy kamery: widok z dołu, widok z dołu pod kątem 45 stopni oraz widok z przodu. Istnieją modele z kamerą termowizyjną, która umożliwia pracę w ciemności.
Proces szkolenia operatora trwa tylko 20 minut. Sterowanie urządzeniem jest bardzo proste: wszystko, co widzą kamery drona, jest wyświetlane na tablecie. Ponadto urządzenie nie wymaga dużego zaangażowania operatora w sterowanie lotem, ponieważ posiada tryby autopilota i może podążać z góry ustaloną trasą.
W warunkach kontrofensywy, kiedy odległość do pozycji wroga często mierzy się w dziesiątkach metrów, takie ciche, słabo widoczne i lekkie drony rozpoznawcze jak Black Hornet będą bardzo przydatne dla wojska Sił Obronnych Ukrainy.
ba za obozrevatel.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!