Trzy spotkania internetowe dla młodzieży szkolnej i studenckiej z Białorusi, przeprowadzone w formacie webinariów, odbyły się we wrześniu, jako przedłużenie tegorocznych obchodów 77. rocznicy bitwy pod Surkontami.
Kilkudziesięciu młodych ludzi miało okazje, aby aż trzykrotnie połączyć się na jednej z platform internetowych z dr Kazimierzem Krajewskim, wybitnym znawcą dwudziestowiecznej historii Polski, specjalizującym się w dziejach polskich Kresów Północno-Wschodnich w okresie II wojny światowej i w zagadnieniach związanych z okresem stalinizmu.
W trakcie spotkań prelegent przybliżył młodzieży dwudziestowieczną historię Nowogródczyzny i Grodzieńszczyzny, obfitującą w dramaty społeczne i indywidualne. Ekspert opowiadał o próbach utrzymania tych terenów w granicach państwa polskiego u schyłku II wojny światowej.
Młodzież dużo się dowiedziała na temat niespodziewanych aresztowań oraz internowaniu żołnierzy AK przez władze sowieckie po przeprowadzonej przez polską partyzantkę akcji wyzwolenia Wilna z rąk Niemców.
Jednym z głównych tematów przedstawionych przez eksperta młodzieży stała się historia bitwy pod Surkontami, której 77. rocznicę obchodziliśmy w bieżącym roku. Była to pierwsza, stoczona 21 sierpnia 1944 roku, regularna bitwa pomiędzy oddziałem Armii Krajowej, a zajmującymi tereny Polski oddziałami radzieckimi.
Potrzeba organizowania podobnych webinariów jest niezwykle ważna, szczególnie teraz, gdy władze Białorusi wytoczyły ciężkie działa w wojnie ideologicznej przeciwko Polsce.
Z nakazu Aleksandra Łukaszenki prokuratura generalna wszczęła śledztwo ws. faktu ludobójstwa ludności Białorusi w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej oraz w okresie powojennym.
Białoruski dyktator Łukaszenka chce dowieść, że za ludobójstwem na Białorusi w czasie wojny stała Armia Krajowa, nie tylko Niemcy.
„Z uwagi na potrzebę sprawiedliwości społecznej i historycznej, zlikwidowanie „białych plam w historii”, wzmocnienie ustroju konstytucyjnego i bezpieczeństwa narodowego, wszcząłem sprawę karną w sprawie ludobójstwa ludności Białorusi” – oświadczył prokurator generalny Białorusi Andriej Szwed.
Przedstawiając wstępne wyniki dochodzenia Szwed dopuścił się manipulacji i kłamstw. Zaliczył żołnierzy Armii Krajowej do grona zbrodniarzy nazistowskich – czytamy.
Webinaria historyczne z udziałem dra Kazimierza Krajewskiego zorganizowała dla młodzieży polskiej, uczącej się w ośrodkach nauczania języka polskiego, prowadzonych przez Związek Polaków na Białorusi, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej z siedzibą w Warszawie.
Kresy24.pl za Znadniemna.pl, Ilustracja: zrzut ekranu
1 komentarz
Izabela
3 października 2021 o 10:26Tak….za działalność w AK i zapewne tajne nauczanie, bo kto dzisiaj wie, za co naprawdę…….przesladowali moich dziadków. Babacia ocalała z dziećmi i jak widac dotarła do Polski. Dziadka wywieziono w 1945……i nigdy stamtąd nie wrócił. Takie to losy….