Odsłonięciem tablicy pamiątkowej ku czci braci Łuckiewiczów, ojców Białoruskiej Republiki Ludowej z 1918 roku zainaugurowała białoruska opozycja obchody 100. lecia niepodległości. Uroczystość była legalna, a nawet odbywała się pod auspicjami władz stolicy.
W stołecznym parku imienia Janki Kupały 13 marca oficjalnie odsłonięto głaz z tablicą pamiątkową na cześć ojców białoruskiego ruchu narodowego z początku XX wieku – braci Antona i Iwana Łuckiewiczów. Godzina wyznaczona przez władze miasta miała prawdopodobnie gwarantować nieliczny udział mieszkańców miasta, ale na wszelki wypadek milicja zabezpieczała wydarzenie. W pobliżu miejsca zaparkowana była więźniarka, krążyli tajniacy.
Projekt sfinansował Komitet Wykonawczy Miasta Mińsk, ale inicjatywa należała do potomków białoruskich bohaterów narodowych.
Jak podaje gazeta Nasza Niwa, pięć lat temu krewna Łuckiewiczów Margarita Perowa, która mieszka obecnie w Petersburgu, wystąpiła w imieniu rodziny z propozycją upamiętnienia do Ministerstwa Kultury RB i komitetu wykonawczego miasta Mińsk, ale przez lata władze nie wykazywały zainteresowania. W grudniu 2017 roku Perowa wystosowała oficjalne pismo również do resortu spraw zagranicznych. Białoruski MSZ przychylił się i zwrócił się do władz stołecznych z prośbą o wyasygnowanie środków na instalację pamiątkowego kamienia. Ideę poparli Izba Reprezentantów i organizacja „Baćkouszczyna”.
W komentarzu dla agencji BelaPAN jeden z uczestników uroczystości, Witalij Rymaszewskij z Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokratyji nazwał to wydarzenie „zwycięstwem białoruskich sił demokratycznych”.
„To przełomowe wydarzenie, przez bardzo długi czas krewni Łuckiewiczów, działacze kultury i społeczni zabiegali o ustanowienie tego znaku pamięci” – powiedział Rymaszewski.
„Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie pierwszą kroplą na fali odrodzenia, utrwalania białoruskiej historii przez oficjalne władze Białorusi i konsolidacji narodu niezależnie od poglądów politycznych” – powiedział.
Odsłonięcie kamienia było pierwszym z serii wydarzeń poświęconych setnej rocznicy BRL. 15 marca w Narodowym Muzeum Historycznym zostanie otwarta okolicznościowa wystawa, a kulminacją będzie świąteczny koncert 25 marca i wiec na skwerze obok opery. Stołeczne władze wydały zgodę na przeprowadzenie imprezy.
Kresy24.pl/ab
2 komentarzy
józef III
13 marca 2018 o 17:53Jak widać święcił pop. Łuckiewiczowie byli katolikami a grób Ich ojca Bolesława w pięknym stanie znajduje się przy głównej alejce na mińskiej Kalwarii.
józef III
13 marca 2018 o 17:54PS. Pomnik śp. Bolesława Łuckiewicza jest opisany całkowicie, po polsku.