Strona białoruska zgodziła się na projekt mapy drogowej zaproponowany przez Federację Rosyjską ws. usunięcia zanieczyszczeń z rurociągu Przyjaźń oraz wznowienia tranzytu ropy z Rosji na Białoruś i dalej do Europy, powiedział wicepremier RB Igor Laszenko, którego cytuje agencja BelTA. Ponadto Białoruś zaproponowała Rosji jak najszybsze zwiększenie dostaw ropy do rafinerii Naftan w Nowopołocku.
„Po negocjacjach między mną a rosyjskim wicepremierem Dmitrijem Kozakiem, które odbyły się 16 maja w Moskwie, zgodnie z naszymi ustaleniami, grupa białoruskich i rosyjskich specjalistów omówiła i przygotowała projekt mapy drogowej działań, zmierzających do wymiany rosyjskiej ropy o nieodpowiedniej jakości na Białorusi” – powiedział w niedzielę w Mińsku Igor Laszenko.
Wyjaśnił, że realizacja działań przewidzianych w mapie drogowej przewiduje dostawy surowców do białoruskich rafinerii i wznowienie tranzytu rosyjskiej ropy do krajów europejskich.
„Rozumiejąc znaczenie tego dokumentu i potrzebę jego ścisłego wdrożenia przez wszystkie strony, zaproponowałem zatwierdzenie planu działania na poziomie wicepremierów naszych państw.bZ naszej strony uzgodniliśmy projekt mapy drogowej i wysłaliśmy Dmitrija Kozaka do jej podpisania – poinformował wicepremier.
Jednocześnie podkreślił, że strona białoruska już rozpoczęła wdrażanie wstępnych etapów mapy drogowej.
Strona białoruska proponuje również jak najszybsze zwiększenie dostaw ropy do rafinerii Naftan w Nowopołocku. „Po raz kolejny poinformowaliśmy również naszych rosyjskich kolegów, że strona białoruska jest gotowa do przyjęcia w rafinerii Naftan większej niż obecnie ilości rosyjskiej ropy dostarczanej na linii Newel-Połock-Naftan i proponuje w jak naszybszym czasie zwiększenie ilości dostawy, bez powiązania tego kroku z realizacją innych działań – powiedział Igor Laszenko.
Jak informowaliśmy wcześniej, 19 kwietnia koncern Belneftechim ogłosił gwałtowne pogorszenie jakości rosyjskiej ropy Urals, która płynęła odcinkiem rurociągu naftowego Gomeltransneft Drużba. Zawartość związków chloroorganicznych w oleju przekraczała dopuszczalne wartości dziesięciokrotnie. System rurociągu Przyjaźń zapewnia dostawy ropy do białoruskich rafinerii i tranzyt ropy do Europy przez Białoruś w dwóch kierunkach – przez Polskę i Ukrainę. Czysty surowiec dotarł do granicy Białorusi rurociągiem Przyjaźń 2 maja.
oprac.ba
1 komentarz
Mariusz Mizera
3 sierpnia 2019 o 07:59To takie proste: Kaczyński miał się napić tej bryndzy i wreszcie fiknąć.