Według komunikatu ukraińskiej ambasady w Warszawie, minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin (na zdjęciu po lewej) weźmie udział w dyskusjach panelowych, będzie też rozmawiał o kwestiach walki z zagrożeniami cybernetycznymi i innymi nowymi zagrożeniami oraz odbędzie bilateralne spotkania z przedstawicielami innych państw, które przysłały swoje delegacje na konferencję.
Konferencja w Warszawie organizowana jest przez Polskę i USA. Odbywa się dziś i jutro. Następnego dnia zaczyna się konferencja bezpieczeństwa w Monachium. Ukraiński MSZ podał, że Klimkin z Warszawy uda się na konferencję do Monachium.
Oprócz wysokich przedstawicieli Polski (z prezydentem Andrzejm Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele) wśród uczestników konferencji warszawskiej są także wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu USA Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Wśród uczestników konferencji mają znaleźć się też m.in. ministrowie spraw zagranicznych: Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu, Maroka, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z Europy swój udział w konferencji potwierdzili też m.in.: szefowie MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt i Węgier Peter Szijjarto. Mają być także szefowie dyplomacji Litwy (Linasa Linkieviucziua), Łotwy (Edgars Rinkieviczs) i Estonii (Sven Mikser) , Gruzji, Rumunii i – prawdopodobnie – Austrii. Czechy, Słowację i Słowenię reprezentują wiceministrowie.
Niemcy reprezentować będzie na konferencji sekretarz stanu w MSZ Niels Annen, Włochy – szef dyplomacji tego kraju Enzo Moavero Milanesi.
Nieobecna będzie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
Na konferencji nie ma przedstawicieli Iranu, Rosji, Autonomii Palestyńskiej, Libanu, Syrii, Chin, Turcji. Rosja i Iran określiły konferencję jako „antyirańską” (kontekstem dla konferencji jest to, że USA w zeszłym roku jednostronnie wyszły z porozumienia pod egidą ONZ i UE Iranem o rezygnacji z broni atomowej twierdząc, że Iran go nie przestrzega. Na mocy tego porozumienia kraje-strony zobowiązały się znieść sankcje wobec Iranu). Rzeczywiście, kwestia Iranu jest jednym z tematów konferencji, ale poza tym także inne, jak wojna w Syrii czy zagrożenie terrorystyczne. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że konferencja nie ma charakteru antyirańskiego. Z drugiej strony, USA w styczniu zapowiadały, że konferencja ma być poświęcona rosnącym wpływom Iranu na Bliskim Wschodzie.
Przed konferencją manifestację przed Stadionem Narodowym (miejsce, gdzie się odbywa) planują irańskie środowiska emigracyjne w Europie. Jak zapowiedzieli organizatorzy, podczas pikiety, której celem będzie wezwanie do potępienia „skandalicznych naruszeń praw człowieka i nagłego wzrostu aktów terrorystycznych” przypisywanych przez nich irańskiemu reżimowi, głos zabiorą m.in. b. burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, b. premier Algierii Sid Ahmed Ghozali, a także kilku polskich posłów i senatorów.
Oprac. MaH, jpost.com, kyivpost.com, zw.lt, rp.pl
fot. Tymon Markowski, msz.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!