Lekarz anestezjolog i ekspert Ministerstwa Zdrowia Ukrainy Serhij Dubrow uważa, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie należy spodziewać się pojawienia się ukraińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi COVID-19. Poinformował o tym w rozmowie na antenie Radia „Hromadske”.
Uważa on, że aby jakikolwiek lek pojawił się na rynku farmaceutycznym, w tym szczepionka, konieczne jest przestrzeganie zasad prowadzenia badań klinicznych, które składają się z trzech faz.
-O ile mi wiadomo, Ukraina nie zarejestrowała jeszcze żadnych badań klinicznych z użyciem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Badanie obejmuje trzy fazy, okres ten jest długi. Co najmniej półtora do dwóch lat. Nie sądzę, żebyśmy mogli rozmawiać o perspektywie ukraińskiej szczepionki w ciągu najbliższych dwóch lat – powiedział.
Przypomniał, że rejestracja dwóch szczepionek w Rosji narusza „wszystkie europejskie i światowe wymogi rejestracji leków”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie prowadzi się około 700 badań nad szczepionkami przeciwko COVID-19.
Ukraina jest członkiem globalnej inicjatywy WHO na rzecz równego dostępu do przyszłych szczepionek przeciwko koronawirusowi.
16 października br. wiceminister zdrowia i główny lekarz Ukrainy Wiktor Liaszko poinformował, że Ukraina planuje otrzymać szczepionkę przeciwko koronawirusowi od firm AstraZeneca lub Novavax po ich rejestracji przez producentów i przekwalifikowaniu WHO.
Wczoraj ukraińscy naukowcy przedstawili prezydentowi wyniki badań przedklinicznych szczepionki przeciwko COVID-19. Badania trwały sześć miesięcy i obejmują neutralizację tego wirusa w hodowli zakażonych komórek ludzkich.
Opr. TB, https://hromadske.radio/
fot. https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!