Jeśli Rosja odwoła się od orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie w sprawie „złota Scytów”, eksponaty wrócą na Ukrainę nie wcześniej niż za półtora roku. Poinformował o tym minister sprawiedliwości Denys Maliuska.
Wyjaśnił, że na wniesienie skargi kasacyjnej są trzy miesiące, a do półtora roku sprawa może być rozpatrywana w instancji kasacyjnej.
Nie wykluczył przy tym, że instancja kasacyjna podejmie decyzję szybciej.
„Myślę, że zważywszy na wagę tej sprawy, kasację mogą rozpatrzyć szybciej niż za półtora roku – powiedział.
Przypomnijmy, że 26 października Sąd Apelacyjny w Amsterdamie zdecydował o zwróceniu na Ukrainę eksponatów wystawy „Krym. Złota wyspa na Morzu Czarnym”, znanej jako „złoto Scytów”. Jednak od tej decyzji nadal można się odwołać do Sądu Najwyższego Holandii.
14 grudnia 2016 r. Sąd Okręgowy w Amsterdamie wydał postanowienie, na mocy którego kolekcja „złota Scytów” powinna była zostać zwrócona na Ukrainę, a nie na okupowany przez Rosję Krym. Przedmiotem sporu jest kolekcja 565 muzealiów przekazanych przez Centralne Muzeum Taurydy, Kerczeński Rezerwat Historyczno-Kulturalny, Rezerwat Narodowy „Chersonez Taurydzki” oraz Rezerwat Historyczno-Kulturalny Bachczysaraju, które trafiły do Muzeum Allarda Piersona 6 lutego 2014 w ramach wystawy „Krym. Złota wyspa na Morzu Czarnym”.
Po zajęciu Krymu przez Rosję strona holenderska odmówiła zwrotu eksponatów do krymskich muzeów, argumentując, że należą one do Ukrainy.
Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej nalegało na przekazanie kolekcji „złota Scytów” na własność Rosji. Umowa, która dawała prawo do czasowego przechowywania zbiorów przez Muzeum Allarda Piersona, wygasła 13 czerwca 2014 r., po czym zgodnie z prawem te wartości kulturowe zostały uznane za nielegalnie wywiezione z Ukrainy i podlegały zwrotowi .
Opr. TB, UNIAN
fot. Golden gold/www.youtube.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!