„Ze względu na rosnące napięcia, wydarzenia militarne w regionie, a także powtarzające się przypadki aresztowań obywateli polskich, MSZ odradza Polakom podróże na Białoruś” – podał resort w oświadczeniu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodało też, że w przypadku gwałtownego pogorszenia się stanu bezpieczeństwa, zamknięcia granic i innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może być dość trudna lub wręcz niemożliwa.
Obywatelom RP pozostającym na terytorium Republiki Białorusi rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi.
Obecnie działają 2 przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego: Bobrowniki – Berestowica oraz Terespol-Brześć. Ponadto działa przejście graniczne obsługujące wyłącznie ruch towarowy: Koroszczyn (Kukuryki) – Kozłowicze.
Osoby przebywają w Białorusi powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.
Zagrożenie przestępczością jest porównywalne z sytuacją w Polsce. Nie zdarzają się w zasadzie napady na kierowców na drogach, dochodzi natomiast do kradzieży pojazdów i włamań do samochodów. Zdarza się to szczególnie w mało uczęszczanych miejscach. Dochodzi także do drobnych kradzieży w hotelach.
Patrole milicyjne są bardzo częste, w dużych miastach niemal na każdym większym skrzyżowaniu. W miejscach o dużym natężeniu ruchu (skrzyżowania, ronda itp.) często zdarzają się kontrole prowadzone przez milicję drogową (GAI).
W Republice Białorusi władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego.
Ostatni raz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP poprosiło obywateli o powstrzymanie się od podróży na Białoruś latem 2022 roku.
ba/ gov.pl/web/dyplomacja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!