Mimo wojny większość Ukraińców nadal czuje się szczęśliwa, chociaż poziom szczęścia spadł w porównaniu z rokiem 2021. Poinformował to dyrektor generalny Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS) Wołodymyr Paniotto w wywiadzie dla gazety „RBK-Ukraina”.
KMIS przeprowadził badanie opinii publicznej, którego wyniki pokazują, że na tle wojny dokonała się przemiana w podejściu Ukraińców do szczęścia. Przez wiele lat przeprowadzano badania mające na celu ustalenie, ile osób czuje się szczęśliwych.
„Ale w 2022 roku poczuliśmy zwątpienie. Czy możemy o coś takiego zapytać, czy respondenci nie będą łajać naszych ankieterów? I kto powie, że jest szczęśliwy w czasie wojny? Ale i tak zapytaliśmy” – powiedział Paniotto.
Wyniki pokazały, że poziom szczęścia nie zmienił się znacząco: w grudniu 2021 r. 71% Ukraińców wskazało, że są szczęśliwi, a w marcu 2022 r. wskaźnik ten spadł do 68%.
Należy zauważyć, że obecny poziom zadowolenia z życia wynosi 58%, natomiast liczba osób niezadowolonych utrzymuje się na poziomie 16%, co wskazuje na stabilny stan psychiczny większości populacji.
Przypomnijmy, według badań agencji Gradus Research, pracownicy biurowi na Ukrainie odczuwają stres znacznie częściej niż osoby pracujące w krajach Unii Europejskiej. Około 78% ukraińskich pracowników biurowych zgłosiło silne zdenerwowanie lub uczucie stresu.
Głównym czynnikiem stresującym na Ukrainie jest sytuacja społeczno-polityczna. Następnie na liście znajdują się kwestie związane z pracą, problemy finansowe i tym podobne.
Opr. TB, rbc.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!