Coraz bliżej do beatyfikacji siostry Małgorzaty Banaś (1896-1966), która nosiła imię zakonne Maria Małgorzata od Serca Pana Jezusa Konającego w Ogrójcu i pełniła posługę w Nowogródku (dziś na Białorusi). Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jej cnót – poinformował w poniedziałek Watykan.
Jak donosi portal vaticannews.va/pl, Siostra Małgorzata cudem przeżyła okupację niemiecką. Jako jedyna spośród 12 sióstr Nazaretanek nie została aresztowana przez Gestapo i rozstrzelana (1 sierpnia 1943 r). Uniknęła tego losu tylko dlatego, że wracając z nowogródzkiego szpitala, gdzie opiekowała się chorymi, miała na sobie świeckie ubranie.
Po wojnie odnalazła w lesie miejsce, w którym zamordowano zakonnice, była obecna przy ich ekshumacji i ponownym pochówku przy kościele Farnym w Nowogródku. Fakt, że uszła z życiem uważała za znak, że musi pozostać w Nowogródku, aby opiekować się kościołem i pomagać ludziom.
Po wojnie przez wiele lat mieszkała w pokoiku koło zakrystii miejscowego kościoła, w którym posługiwała. Przygotowywała także dzieci do sakramentów. Ponieważ proboszcz musiał się ukrywać, to ona troszczyła się o świątynię i prowadziła nabożeństwa. Oprócz tego organizowała pomoc dla osób zesłanych na Sybir. Mieszkańcy Nowogródka nazywali ją „Stróżem Tabernakulum”.
Zmarła 26 kwietnia 1966 w Nowogródku. Została pochowana na miejscowym cmentarzu.
Siostra Maria Małgorzata urodziła się w polskiej wsi Klecza Dolna k. Wadowic. W wieku 21 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny z Nazaretu. Pracowała w Krakowie, Grodnie, Warszawie. Do Nowogródka została skierowana w 1934 roku.
oprac. ba za vaticannews.va/pl/ charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!