W Internecie rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod petycją skierowaną do przewodniczącego Komitetu Wykonawczego miasta Mińska – Nikołaja Ładućki, w sprawie wzniesienia w stolicy pomnika wielkiego polskiego i białoruskiego kompozytora, Stanisława Moniszki.
Autorzy petycji napisali, że w 2019 roku muzyczna społeczność całego świata, a także miłośnicy historii i kultury Białorusi, Polski, Rosji i wielu innych krajów świata, będą obchodzić 200. lecie urodzin wielkiego polskiego i białoruskiego kompozytora, Stanisława Moniszki.
W petycji zamieszczonej na stronie change.org, napisano, że „spośród wszystkich ludzi kultury okresu przedsowieckiego, których życie i twórczość jest ściśle związana z Mińskiem, nie ma bodaj nikogo, kto mógłby równać się Moniuszce talentem i sławą”.
Przypominają, że Moniuszko urodził się niedaleko od Mińska, w majątku Ubiel, ale jego życie i twórczość związane były z Mińskiem: tam uczył się w klasycznym męskim gimnazjum muzycznym, w gmachu którego mieści się dziś Federacja Związków Zawodowych Białorusi, uczęszczał do szkoły muzycznej przy mińskiej orkiestrze pod dyrekcją Dominika Stefanowicza.
Inicjatorzy podkreślają, że dla białoruskiej kultury szczególne znaczenie ma jego współpraca z Wincentem Dunin – Marcinkiewiczem, owocem której jest pierwsza białoruska opera białoruska „Sielanka” – wystawiona po raz pierwszy w Mińsku 9 lutego 1852 roku. Dzięki niej język białoruski po długiej przerwie wybrzmiał znów ze sceny.
Wnioskodawcy są przekonani, że z okazji 200. rocznicy urodzin „wielkiego rodaka”, światowej sławy kompozytora Stanisława Moniuszki, powinno odbyć się na Białorusi szereg imprez okolicznościowych, w tym wzniesienie godnego pomnika, a najlepszym miejscem dla niego będzie plac Wolności obok hotelu Europa w centrum białoruskiej stolicy.
W połowie XIX wieku na miejscu hotelu Europa znajdował się miejski teatr, w którym odbyła się premiera „Sielanki”. Ponadto w pobliżu placu Wolności, znajdują się inne miejsca związane z życiem i twórczością Stanisława Moniuszki. Przy ulicy Internacjonalnej (d. Wałockiej) zachował się dom, w którym mieszkał Moniuszko, teraz przypomina to tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą przedstawiającą kompozytora
Swój podpis można złożyć na stronie change.org/ru
Kresy24.pl/naviny.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!