Przezwyciężenie przez Ukrainę kryzysu, wywołanego przez pandemię koronawirusa, może potrwać cztery lata. Tak prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zatwierdził program wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 5 mld dolarów.
„Na poziomie podstawowym tempo wzrostu gospodarczego będzie stopniowo zwiększy się w ciągu najbliższych lat do około 4% wraz z dalszym postępem we wdrażaniu reform strukturalnych. Wydajność nie osiągnie poziomu sprzed kryzysu do roku 2023–2024” – prognozuje MFW.
MFW wskazał, że ryzyko związane z COVID-19 utrzymuje się, rząd Ukrainy ma ograniczoną przestrzeń fiskalną, a popyt konsumpcyjny na Ukrainie zwiększy się o 1,1% PKB w 2021 r., po oczekiwanym spadku o 8,2% w tym roku. A wszystko to pomimo finansowania z MFW, którego celem jest wsparcie środków antykryzysowych, a także pomimo odblokowania dodatkowego miliarda dolarów pomocy z Banku Światowego i 1,2 mld euro z Unii Europejskiej. W obliczu głębszej recesji niż oczekiwano Narodowy Bank Ukrainy obniżył podstawową stopę procentową do 2%, a więc do najniższego poziomu w historii niepodległości kraju.
Powolne ożywienie to zła wiadomość dla właścicieli ukraińskich obligacji rządowych, gwarantowanych przez PKB, które zostały wyemitowane w ramach restrukturyzacji zadłużenia w 2015 r. Inwestorzy liczyli na duży zysk, pod warunkiem, że tempo wzrostu gospodarczego Ukrainy przekroczy 3%.
Opr. TB, https://www.bloomberg.com/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!