Portal AXIOS dotarł do informacji dotyczących spotkania sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu
Prezydent USA Joe Biden poparł propozycję sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, aby odstąpić od wymogu wdrażania przez Ukrainę „Planu działań na rzecz członkostwa” (MAP) przed wstąpieniem do Sojuszu – informuje Axios, powołując się na dwa źródła zaznajomione z przebiegiem tych rozmów.
Publikacja zwraca uwagę, że prezydent Biden, podobnie jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz, należał do tych, którzy nie chcieli wyjść poza zobowiązania podjęte na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r., że Ukraina zostanie kiedyś członkiem Sojuszu.
Według rozmówców publikacji, we wtorek podczas spotkania Bidena i Stoltenberga w Białym Domu, sekretarz generalny NATO zaproponował uznanie, że Ukraina poczyniła postępy na drodze do członkostwa w Sojuszu i nie ma potrzeby wdrażania MAP, przez którą przeszły wszystkie kraje Europy Wschodniej zanim przystąpiły do bloku.
Wdrożenie MAP określa kryteria i reformy i może zająć lata, a nawet dziesięciolecia. Biden szuka kompromisowego rozwiązania, które będzie odpowiadało zarówno Ukrainie, jak i wszystkim członkom Sojuszu.
Jak informowaliśmy, 15 czerwca Parlament Europejski wezwał sojuszników z NATO do wypełnienia zobowiązań wobec Ukrainy i utorowania drogi do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jak stwierdzono w rezolucji, proces wejścia Kijowa do Sojuszu powinien rozpocząć się tuż po zakończeniu wojny i zakończy się „tak szybko, jak to możliwe”. Dokument poparło 425 eurodeputowanych, 38 było przeciw, 42 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej CNN informowało, że prezydent USA Joe Biden i jego zespół są zdania, że na szczycie NATO w Wilnie powinna zapaść decyzja o przystąpieniu Ukrainy do Sojuszu w przyszłości, bez wskazania konkretnego terminu.
Minister obrony Ołeksij Reznikow komentował te spekulacje stwierdzeniem, że Ukraina jest częścią wschodniej flanki NATO, więc nadszedł czas na podjęcie decyzji o pełnym wejściu tego kraju do Sojuszu.
Kijów oczekuje, że zbliżający się szczyt w Wilnie zdecyduje, kiedy nastąpi euroatlantycka integracja państwa ukraińskiego.
oprac. ba za axios.com/charter97.org
4 komentarzy
Dr. Pavl Kopetzky
16 czerwca 2023 o 10:43To media…
Dr. Pavl Kopetzky
16 czerwca 2023 o 10:55Zimna wojna!
qwe
16 czerwca 2023 o 11:00miotaja sie jak mucha w smole, a putin robi swoje korumpujac europe i zabijajac Ukraincow.
ktos
16 czerwca 2023 o 13:43Nie ma co krecic. Pewnie polowa krajow NATO by teraz nie przeszla MAP. Tak samo jak polowa UE nie spelnia kryteriow ktore sa wymagane zeby do niej wstapic. Jezeli Ukraina chce do NATO i NATO chce zeby Ukraina byla jego czlonkiem to nie ma co sie bawic. Jak mawiaja dzieci albo sie kolegujemy albo nie. Jezeli chodzi o potencjal wojskowy i poziom wyszkolenia to chyba nie trzeba sprawdzac co Ukraincy potrafia.