W Sejmie RP 11 kwietnia odbyła się konferencja naukowa „Rzeczypospolita Obojga Narodów w Europie” z udziałem marszałków sejmów Litwy i Polski Viktoriji Čmilytė-Nielsen i Elżbiety Witek.
„Europa to kontynent pluralizmu, państw, wyznań i zwyczajów. Dzieje związku Polski i Litwy mogą być dla Europy lekcją tego, jak to wszystko osiągnąć” – marszałek Sejmu Elżbieta Witek – poseł na Sejm RP na otwarciu konferencji w Sali Kolumnowej „Rzeczypospolita Obojga Narodów w Europie”.
– Rzeczpospolita Obojga Narodów, powołana na Sejmie Walnym w 1569 r. w Lublinie, to akt o szczególnym znaczeniu, który, mimo upływu czasu, nie przestał nas zadziwiać i zachwycać. Korona Polska i Wielkie Księstwo Litewskie, połączone przed wiekami w jedno państwo, stały się wówczas, aż do czasu ostatniego rozbioru bezprecedensowym symbolem potęgi polityczno-duchowej w Europie środkowo-wschodniej. Wyrosła na gruncie wspólnych wartości chrześcijańskich, kulturowych – powiedziała Marszałek Sejmu RP.
Viktorija Čmilytė-Nielsen w trakcie konferencji oświadczyła, że uchwalona 3 maja 1791 r. konstytucja jest wzorem dla politycznego kompromisu i nadal jest ważna dla obustronnych stosunków. „Właśnie w tym duchu przed 28 laty Litwa i Polska podpisały Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, który odegrał wyjątkową rolę nie tylko we wzmocnieniu dwustronnych relacji, ale również w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej oraz NATO. Wspólne dziedzictwo historyczne Litwy i Polski oraz ideały Konstytucji 3 Maja nadal pomagają wzmacniać dwustronne stosunki, podobnie oceniać otoczenie i wyzwania, zgadzać się w sprawie celów strategicznych i dążyć wspólnie do ich realizacji” — oświadczyła litewska polityk. Dodała, że wspólne stanowisko Litwy i Polski jest niezbędne w obliczu agresji Rosji na Ukrainie. „Oś Wilno-Warszawa musi być tak silna, jak nigdy dotąd” — zaznaczyła Čmilytė-Nielsen.
Więcej na temat konferencji i wizyty marszałek Sejmu Litwy w Polsce pisze Antoni Radczenko dla „Kuriera Wileńskiego”, oraz rządowy portal gov.pl
1 komentarz
brawo
12 kwietnia 2022 o 18:52Warto szanować to WSPÓLNE dziedzictwo, które nasi przodkowie z takim trudem i mądrością budowali.