Prezydent Francji Emmanuel Macron, który przybył na Ukrainę, przekonywał, że przekonał podczas wizyty w Moskwie prezydenta Rosji Władimira Putina, by nie eskalował sytuacji wokół Ukrainy.
– Moim celem było zamrożenie gry, zapobieżenie eskalacji i otwacie nowych perspektyw – powiedział Macron. – Wedug mnie cel został osiągnięty.
Rozpoczęło się spotkanie Macrona z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Putin wczoraj w Moskwie powiedział, że niektóre propozycje złożone przez Macrona mogły by być „podstawą do dalszych kroków” w złagodzeniu kryzysu wokół Ukrainy.
Według informacji strony francuskiej propozycje Macrona dotyczyły zobowiązania Rosji i Ukrainy do niepodejmowania nowych akcji wojskowych, rozpoczęcia strategicznego dialogu i podjęcia wysiłków w celu wznowienia procesu pokojowego w Donbasie. Według Paryża ewentualnie porozumienie miałoby też dotyczyć wycofania przez Rosję 30 tysięcy żołnierzy z Białorusi po zakończeniu ogłoszony ćwiczeń rosyjsko-białoruskich.
Ukraina przedstawiła wcześniej swoje „czerwone linie” – żadnych kompromisów wobec integralności terytorialnej Ukrainy, żadnych bezpośrednich rozmów z „separatystami” w Donbasie i żadnego zagranicznego wpływu na jej politykę zagraniczną.
Putin domaga się w pierwszym rzędzie od Ukrainy implementowania porozumień mińskich z 2014 roku, czyli specjalnego konstytucyjnego statusu dla Donbasu. Nigdy nie było ani nie ma do dziś na Ukrainie większości w społeczeństwie i parlamencie, która by się na to zgodziła.
Jak pisaliśmy, wczoraj po spotkaniu z Macronem Putin nazwał Zełenskiego „moja śliczna” nawiązując do cytatu, w którym podmiot liryczny wyraża namiętność do zmarłej kobiety i obiecuje jej, że i tak ją wykorzysta.
Fragment ten pochodzi z utworu rosyjskiej grupy rockowej z lat 80. Krasnaja Pliesień. Pytany o tę sprawę na dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że Putin nie zna twórczości tego zespołu, słowa te pochodzą z twórczości ludowej, a w ogóle Putin użył ich tylko w odniesieniu do porozumień mińskich i nie miał nic innego na myśli.
Putin chce też faktycznego uznania aneksji Krymu przez Rosję oraz zobowiązania do nierozszerzania NATO.
W rozmowie z „Le Figaro” Macron napisał, że w rozmowie z dziennikarzami w samolocie Macron użył słowa „finlandyzacja” w odniesieniu do Ukrainy jako jedna z możliwych opcji rozwiązania kryzysu. Finlandyzacja wiązała się jednak z brakiem suwerenności Finlandii w czasach „zimnej wojny”.
1/9Wczoraj z ust Emanuela Macrona padły słowa o Finlandyzacji Ukrainy. Użycie tego terminu chyba nie nastroi pozytywnie ani Ukraińców ani Finów do prezydenta Francji. Warto chyba w tym kontekście przypomnieć czym jest „Finladyzacja”. pic.twitter.com/vYCraMhhkZ
— Bartosz Chmielewski (@BeChmielewski) February 8, 2022
3/9 Realizowaną przez Paasikiviego i Kekkonena politykę można krótko opisać jako pro-sowiecką neutralność. Finlandia zachowując względną niezależność w polityce wewnętrznej, była zobowiązana do nieangażowania się w konflikty wielkich mocarstw.
— Bartosz Chmielewski (@BeChmielewski) February 8, 2022
5/9 Czasem wręcz było to aktywne wychodzenie strony fińskiej naprzeciw oczekiwań wschodniego sąsiada. Ważna (wtedy) rolę w polityce odgrywała sowiecka ambasada na Tehtaankatu/Fabriksgatan w Helsinkach i znajdująca się tam ekspozytura KGB. pic.twitter.com/hQGSvszC7d
— Bartosz Chmielewski (@BeChmielewski) February 8, 2022
7/9W wyniku wymuszonej przez ZSRS działalności, przeformułowano fińską polit pamięci: z przestrzeni publicznej usunięto część pomników, z bibliotek usunięto książki niewygodne dla sąsiada, ograniczano wolność twórczą, która mogłaby godzić w „dobrosąsiedzkie” stosunki z ZSRS.
— Bartosz Chmielewski (@BeChmielewski) February 8, 2022
9/9 Jak opowiada w wywiadach w 🇫🇮szkole do której uczęszczała w podręcznikach historii nie było nic o okupacji 🇪🇪. Za to można było znaleźć informacje, że kraj jej dziadków dobrowolnie dołączył do ZSRS. Tak więc z punktu dzisiejszej 🇺🇦„Finlandyzacja” byłaby krokiem wstecz.
— Bartosz Chmielewski (@BeChmielewski) February 8, 2022
Oprac. MaH, themoscowtimes.com, err.ee, twitter.com
fot. president.gov.ua
1 komentarz
BJD
8 lutego 2022 o 13:10Makaron kopiuje Chamberlain’a z marca 1939 ??