Od środy 15 lutego 2023 roku, w Muzeum Narodowym – Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie (plac Katedralny 4) czynna jest wyjątkowa wystawa „Lwów wita Wilno. Arcydzieła malarstwa europejskiego z Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego we Lwowie” („Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos”).
Na ekspozycji zaprezentowano 33 arcydzieła europejskiego malarstwa, które z lwowskiej galerii, w wyniku wojny, udało się ewakuować do Wilna dzięki finansowemu wsparciu Instytut Goethego w Wilnie oraz Fundacji „Stabilisation Fund for Culture and Education 2022” Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Jak informuje litewskie Muzeum Narodowe:
„W tym roku obchodzone jest 700-lecia Wilna jako wiecznej stolicy Litwy. Dla upamiętnienia tej rocznicy organizowane są liczne imprezy okolicznościowe. Jednym z takich wydarzeń jest ta wystawa, która jest prezentem dla mieszkańców Wilna i gości miasta od naszych ukraińskich braci i sióstr, którzy cierpią z powodu brutalnej agresji Moskwy, a jednocześnie dzielnie bronią swojej ojczyzny – Ukrainy; jednocześnie bronią nas wszystkich i wszystkich europejskich tradycji kulturalnych i demokratycznych. Rozumiejąc cierpienia, jakich doświadczają Ukraińcy i dokonywanie bolesnych poświęceń, Litwini całym sercem wspierają Ukrainę, która walczy z wcieleniem zła. Głębokie więzy historyczne łączą Litwę z Ukrainą, sięgając czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Istnieje również wyraźna wzajemna empatia między Ukraińcami i Litwinami, sięgająca wieków wstecz, podobnie jak wyjątkowe poczucie duchowego pokrewieństwa”.
Prezentowane na wystawie dzieła z XV–XX wieku słynnych włoskich, polskich, niemieckich, flamandzkich, hiszpańskich i austriackich malarzy dobrane zostały w ten sposób, by w Wilnie można było obejrzeć arcydzieła o kontekście lituanistycznym, z kolekcji władców Polski i Litwy oraz litewskich możnowładców.
Na wystawie „Lwów wita Wilno” zobaczymy zatem obrazy Martina Schongauera i Lucasa Cranacha starszego. Twórczość tych malarzy miała wpływ na mistrzów, którzy pracowali dla dworu wielkoksiążęcego w Wilnie i litewskich możnowładców. Rysunki Martina Schongauera stały się pierwowzorem ilustracji do modlitewnika Olbrachta Gasztołda.
Według kartonów, które powstały w środowisku Pietera Coecke’a van Aelsta, utkane zostały gobeliny zamówione przez wielkiego księcia litewskiego i króla Polski Zygmunta II Augusta w czasach, gdy rezydował on w Wilnie.
W kolekcjach władców Polski i Litwy oraz możnowładców litewskich były obrazy Leonarda da Vinci, Tycjana, Petera Paula Rubensa, Jana Brueghela l’Anciena, Pietra della Vecchia, Sassoferato, Caravaggia, José de Ribery, Luki Giordano i innych malarzy, których twórczość prezentowana jest na wystawie.
Carlo Dolci był autorem wizerunku patrona Litwy św. Kazimierza, Johann Baptist von Lampi starszy malował portrety władców Polski i Litwy, Jan Matejko i Wojciech Horacy Kossak uwiecznili na swoich płótnach ważne wydarzenia z historii Litwy.
Kuratorami wystawy są: Vydas Dolinskas, Taras Vozniak, Igor Khomyn, Marijus Uzorka, Daiva Mitrulevičiūtė i Ignas Račickas.
Wystawę „Lwów wita Wilno. Arcydzieła malarstwa europejskiego z Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego we Lwowie” można zwiedzać do 28 maja 2023 roku, codziennie (oprócz poniedziałków, 9–10 kwietnia i 1 maja 2023 r.) w godzinach 10:00–18:00. Ceny biletów na: https://www.valdovurumai.lt/en/visitor-information/ticket-prices.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!