27 czerwca Aleksander Łukaszenka dokonał przetasowń personalnych w rządzie i swojej administracji
Na czele swojej administracji dyktator z Mińska postawił Dmitri ja Krutoja, dotychczasowego ambasadora Białorusi w Moskwie. Od marca 2024 r. stanowisko to było nieobsadzone. Poprzedni szef Igor Siergiejenko został przewodniczącym Izby Reprezentantów.
Co znamienne, dymisjonowany został minister spraw zagranicznych Siergiej Olejnik, który 13 grudnia 2022 r. zastąpił na tym stanowisku Władimira Makieja. Ten ostatni zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach kilka dni po powrocie z Moskwy. Dwa lata temu Makiej miał prosić kolgów na Zachodzi, żeby ratowali Łukaszenkę przed Rosją.
„Musimy uratować Łukaszenkę przed Rosją”. Szef MSZ Białorusi prosi Zachód o ocalenie kraju
Siergieja Olejnika na stanowisku ministra spraw zagranicznych zastąpił Maksim Ryżnekow.
Jesteś osobą twardą i wymagającą. Trzeba doprowadzić MSZ do rozsądku. Mówię otwarcie: trzeba wstrząsnąć Ministerstwem Spraw Zagranicznych, żeby zaczęło działać ,
– stwierdził Łukaszenka zwracając się do nowo mianowanego szefa dyplomacji.
Jak podaje euroradio.fm, do najciekawszych nominacji należy powrót Natalii Pietkiewicz do wielkiej polityki — została ona pierwszym zastępcą szefa administracji Łukaszenki. W latach 2001-2004 pracowała jako sekretarz prasowy Łukaszenki, w latach 2004-2010 była zastępcą, a następnie pierwszym zastępcą szefa administracji. W latach 2011-2014 Pietkiewicz była asystentką Łukaszenki, po czym opuściła scenę polityczną.
Jest też nowy wicepremier ds. kompleksu rolno-przemysłowego, został nim Jurij Szulejka. Do tej pory stał na czele Obwodowego Komitetu Wyk onawczego w Brześciu. Ministrem przemysłu Aleksander Jefimow.
Tymczas organizacja zrzeszająca byłych białoruskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa BELPOL (na emigracji) twierdzi, że Białoruś zdecydowała się oddelegować do Brukseli przewodniczącego Państwowego Komitetu Celnego Władimira Orłowskiego. Ma lobbować na rzecz otwarcia punktów granicznych na granicy Białorusią.
Pretekstem do wyjazdu jest udział w organizowanym w Belgii w dniach 27-29 czerwca 2024 roku posiedzeniu 143/144 Rady Światowej Organizacji Celnej
„Według naszych informacji głównym celem tej podróży służbowej jest lobbowanie na rzecz kwestii przywrócenia funkcjonowania przejść kontrolnych na granicach Unii Europejskiej z Białorusią” – mówią przedstawiciele BELPOL-u.
Jak informowaliśmy, w środę kraje UE uzgodniły pakiet sankcji wobec Białorusi, aby zablokować możliwość obchodzenia ograniczeń nałożonych na Rosję.
ba za svaboda.org/ belpol.pro
1 komentarz
Tfu
27 czerwca 2024 o 18:09Dla tego bandyty jedynym ratunkiem może być sznur i latarnia.