18 lutego na zaproszenie prezydenta Białorusi przyleciał do Mińska Igor Sieczin, prezes zarządu Rosnieftu. Aleksander Łukaszenka omówił z nim problem z dostawą rosyjskiej ropy na Białoruś.
„Nie ma nic do ukrycia”, cytuje słowa Łukaszenki portal sb.by. – Chciałbym omówić z szefem największej państwowej spółki naftowej sytuację, która rozwija się w między Białorusią a Rosją w sprawie ropy … Chciałbym mieć całkowitą jasność” – powiedział Łukaszenka.
Głowa państwa podkreślił, że skoro Seczin znał sytuację, „błędem byłoby nawet nie skonsultować się w konkretnej sprawie, poradzić się jak postępować”.
Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA, dodał, że w ubiegłym roku Rosnieft dostarczył około połowy zakupionej przez Białoruś w Rosji ropy.
„Odpowiadając na pytanie, co dalej robić, Aleksandrze Grigoriewiczu, – musimy współpracować” – powiedział Sieczin. „Jesteśmy nastawieni konstruktywnie”. Gość przypomniał, że Rosnieft jest największym inwestorem w białoruskiej gospodarce, jest udziałowcem rafinerii ropy naftowej Mozyrz, posiada sieć stacji benzynowych w naszym kraju.
Białoruś i Rosja nie podpisały wciąż umowy na dostawy surowca – w styczniu miały miejsce dwie niewielkie dostawy. Dwóm rafineriom w Mozyrzu i Nowopołocku brakuje surowca. Władze Białorusi poszukują alternatywnych źródeł i tras dostaw. W ubiegłym tygodniu Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że jeśli ropa z Rosji nie popłynie, zostanie zabrana z rury tranzytowej.
7 lutego na spotkaniu przywódców Rosji i Białorusi, rosyjska strona oświadczyła, że Mińsk ma kupować ropę na warunkach rynkowych. Tydzień później Aleksander Łukaszenka oświadczył, że „Rosja sugeruje przyłączenie Białorusi w zamian za wspólne (takie jak w Rosji) ceny surowców”. Jego zdaniem „to nie jest integracja, a aneksja”.
Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku Mińsk i Moskwa miały podpisać program tzw. pogłębionej integracji w ramach Państwa Związkowego, jednak nie doszło do tego. Rosja naciskała na ten plan od grudnia 2018 r., warunkując dalsze wsparcie gospodarcze dla sojusznika, realizacją postanowień umowy o państwie związkowym Białorusi i Rosji z 1999 r.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!