Podczas „orędzia do narodu i parlamentu” 31 marca Aleksander Łukaszenka oświadczył, że zgadza się na wymianę więźnia politycznego, dziennikarza, działacza mniejszości polskiej Andrzeja Poczobuta, ale tylko za Pawła Łatuszkę i jego najbliższych współpracowników.
Paweł Łatuszka to były wieloletni były aparatczyk białoruskiego reżimu, były dyplomata, min. były ambasador Białorusi w Polsce, który przeszedł na stronę opozycji w sierpniu 2020 roku po tym, jak zespół teatru, którym kierował, dołączył do protestów. Łatuszka był ambasadorem w Warszawie, kiedy reżim Łukaszenki uwięził Andrzeja Poczobuta po raz pierwszy w 2012 roku.
Teraz Łatuszka chce doprowadzić do jak najszybszego postawienia przed trybunałem w Hadze Aleksandra Łukaszenki. Obecnie stoi na czele opozycyjnego Narodowego Zarządu Antykryzysowego (NAU).
Co dziś powiedział Łukaszenka?
„Proponują nam wymianę Poczobuta na kawałek granicy. Na Bobrowniki (przejście graniczne – red.). Kiedy mi to zaproponowano, byłem absolutnie w szoku! Jak można wymienić człowieka na punkt kontrolny? Cóż, nie potrzebujecie tego punktu? Dobrze, zamknijcie go. Praktycznie nie jeździmy tam w celach ekonomicznych i interesach państwowych. Ale wymiana to wymiana – powiedział Aleksander Łukaszenka, po czym stwierdził;
— Jak chcą za coś wymienić tego czy tamtego Poczobuta, to jest tam w Polsce Lachuszka (tak Łukaszenka nazywa Łatuszkę, nawiązując do prześmiewczego nazywania Polaków Lachami). Ale nie zgodzę się na wymianę Lachuszki na Poczobuta jeden za jednego, cała grupa tutaj ma wrócić. Oni tam są – co to jest, NAU, GAU, jak nazywa się ten urząd, na którego czele stoi Lachuszka, i oddam Poczobuta”.
Paweł Łatuszka zareagował na te słowa, ale przedstawił kontrpropozycję, ogłaszając ją na antenie Biełsatu .
„W imieniu swoim i męskiej części drużyny NAU: wyrażamy zgodę na wymianę. Ale mamy własną propozycję: jesteśmy gotowi wymienić Pawła Łatuszkę i męską część drużyny NAU na wszystkich więźniów politycznych na Białorusi” – powiedział Łatuszka.
Według informacji Centrum Praw Człowieka Wiasna na dzień 31 marca na Białorusi za więźniów politycznych uznano 1475 osób. Ale według działaczy na rzecz praw człowieka, jest ich znacznie więcej.
oprac. ba za svaboda.org/mashaniva.com
2 komentarzy
propozcja równie poważna
1 kwietnia 2023 o 00:19Możemy wymienić Łatuszkę na oryginał Putina
Andrew
1 kwietnia 2023 o 11:06To jest naprawdę schizofrenia.