Naukowcy ostrzegają, u niektórych pacjentów z COVID-19 może rozwinąć się psychoza.
Naukowcy odkryli, że pandemia koronawirusa może powodować u niektórych pacjentów psychozę i utratę łączności z rzeczywistością. Australijscy psychiatrzy doszli do takiego wniosku po przestudiowaniu szeregu prac nad COVID-19, a także wcześniejszych epidemii SARS, MERS i grypy.
Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie Schizophrenia Research.
„Istnieją umiarkowane dowody na to, że u niewielkiej, ale istotnej liczby pacjentów rozwinie się psychoza koronawirusa – czytamy w opracowaniu.
(…) Za problemy psychiczne odpowiedzialne są leki podawane podczas terapii (niektóre sterydy) pacjentom z Covid-19, ale wpływ ma też oddziaływanie samego wirusa na organizm, istniejąca wcześniej podatność osoby na zmiany stanu psychicznego i stres psychospołeczny związany z chorobą zakaźną, a także zachowywanie przez dłuższy czas dystansu społecznego z powodu kwarantanny” , pisze Newsweek.
W jednym z badań ze stycznia 2020 r., przytaczanym przez autorów, tam gdzie COVID-19 występuje w dużej skali, odnotowano 25-procentowy skok przypadków schizofrenii i zaburzeń, których objawy obejmują psychozę. Autorzy raportu obwinili za nią stres psychospołeczny i miary dystansu społecznego.
W badaniu wzięło udział 13 783 pacjentów Kliniki Xuzhou Oriental.
Autorzy raportu obwinili za nią stres psychospołeczny i miary dystansu społecznego. Naukowcy dopuszczają, że skoro jednak wzrost liczby przypadków był stosunkowo niewielki, mógł nastąpić przypadkowo.
Zespół naukowców przypomina, że związek między epidemiami wirusowymi a chorobami psychicznymi został stwierdzony już wcześniej.
„Związek między zakażeniem grypą a psychozą odnotowano po hiszpańskiej pandemii grypy w XVIII wieku, a kolejne ostre „psychozy grypowe”odnotowano podczas licznych pandemii”, piszą.
Ally Brown z University of Melbourne Australia mówi, że COVID-19 jest bardzo stresującym doświadczeniem dla wszystkich, szczególnie dla osób ze „złożonymi potrzebami zdrowia psychicznego”.
„Wiemy, że psychoza i pierwsze epizody psychozy są zwykle spowodowane znaczącymi stresami psychospołecznymi. W kontekście COVID-19 może to obejmować stres związany z izolacją i potrzebą pozostania w trudnych sytuacjach rodzinnych”- powiedziała.
Współtwórca badań, profesor Richard Gray, z La Trobe University w Melbourne przyznał, że COVID-19 jest wciąż bardzo nową jednostką chorobową, i naukowcy nie wiedzą jeszcze zbyt dużo na temat tego, jak będzie ona miała oddziaływanie psychologiczne w perspektywie krótko i długookresowej.
Należy zauważyć, że wkrótce po opublikowaniu recenzji dyrektor Departamentu Zdrowia Psychicznego Światowej Organizacji Zdrowia Deborah Kestel powiedziała, że kryzys wywołany przez koronawirusa miał poważny wpływ na zdrowie psychiczne całych społeczeństw, pisze RBC-Ukraina.
Jak wiemy, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka od dawna twierdzi, że świat znalazł się w objęciach „koronapapsychozy”, a sam COVID-19 w istocie jest nową formą SARS.
Według Ministerstwa Zdrowia na Białorusi od początku rozprzestrzeniania się infekcji w tym kraju zarejestrowano 26 772 osoby z pozytywnym testem na COVID-19 (+947 w ciągu doby),zmarło 151 pacjentów (+5). Są to dane na 14 maja 2020.
oprac. ba za udf.by/sciencedirect.com/newsweek.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!