16 czerwca na Krajowym Portalu Prawnym RB opublikowano dekret nr 214 z dnia 11 czerwca. Dokument zawiera zaktualizowane przepisy dotyczące Rady Bezpieczeństwa i Sekretariatu Stanu Rady Bezpieczeństwa, a także skład tego ciała. Dokument wszedł w życie z dniem podpisania.
Przypomnijmy, że w kwietniu br. Aleksander Łukaszenka zapowiadając przekazania uprawnień prezydenckich Radzie Bezpieczeństwa tłumaczył, że to konieczność w sytuacji nadzwyczajnej, kiedy w kraju nie będzie głowy państwa.
„Powiedzcie, jeśli jutro nie będzie prezydenta, czy gwarantujecie, że wszystko będzie normalnie? Nie. Dlatego na wypadek takiej sytuacji w najbliższych dniach podpiszę dekret o tym, jak będzie ukształtowana władza na Białorusi”, mówił Łukaszenka.
Rada Bezpieczeństwa jest konstytucyjnie określona jako najwyższy kolegialny organ koordynacyjno-polityczny, powołany w celu wykonywania uprawnień Prezydenta Białorusi jako głowy państwa i naczelnego dowódcy sił zbrojnych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.
Do głównych zadań Rady Bezpieczeństwa należy przygotowywanie propozycji dla Prezydenta w sprawach polityki wewnętrznej i zagranicznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i ochrony interesów narodowych; opracowywanie głównych kierunków polityki bezpieczeństwa państwa i kontrola nad ich realizacją; koordynacja działań agencji państwowych w zakresie przygotowania i realizacji decyzji Prezydenta w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego; organizacja efektywnego funkcjonowania systemu bezpieczeństwa narodowego, a także inne zadania, określone przez Prezydenta i ustawę.
Statut Rady Bezpieczeństwa precyzuje obecnie jej działania w przypadku śmierci prezydenta w wyniku działań zbrojnych.
Zostały one wcześniej zatwierdzone dekretem.
W skład stałych członków Rady Bezpieczeństwa wchodzi obecnie 10 osób oraz prezydent. Należą do nich:
Premier,
Przewodniczący Rady Republiki,
Przewodniczący Izby Reprezentantów,
Szef administracji prezydenckiej,
Szef Rady Bezpieczeństwa,
Przewodniczący Komisji Kontroli Państwowej,
Prokurator Generalny,
Minister Spraw Wewnętrznych,
Minister Obrony Narodowej,
Przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego.
Wcześniej w skład stałych członków Rady Bezpieczeństwa wchodziło osiem osób oraz prezydent. O ile wcześniej stali członkowie Rady Bezpieczeństwa byli równo podzieleni na przedstawicieli sił bezpieczeństwa i struktur cywilnych, to teraz przewaga „siłowików” nad „cywilami” jest w proporacjach 6:4.
Pozostałymi członkami Rady Bezpieczeństwa są:
Prezes Sądu Najwyższego,
Prezes Banku Narodowego,
Przewodniczący Komitetu Śledczego,
Minister Spraw Zagranicznych,
Minister ds. Sytuacji Nadzwyczajnych,
Minister Finansów,
Przewodniczący Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego,
Przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego,
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych – pierwszy wiceminister obrony.
Statut Sekretariatu Rady Bezpieczeństwa mówi, że jest to organ państwowy, który zapewnia działalność prezydenta i Rady Bezpieczeństwa w realizacji ich uprawnień w sferze bezpieczeństwa narodowego. Jest ona organem roboczym Rady Bezpieczeństwa i podlega bezpośrednio prezydentowi. Wymienione są główne zadania, funkcje i prawa Sekretariatu, jak również procedura jego tworzenia i organizacja jego działalności.
oprac. ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!