19 maja Aleksander Łukaszenka był gospodarzem szczytu przywódców państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG), podczas którego miały zapaść uzgodnienia dotyczące strategicznych kierunków rozwoju integracji euroazjatyckiej do 2025 r. Tak się jednak nie stało.
Spotkanie przywódców EAUG miało się odbyć 19 maja w Mińsku. I pomimo szalejącej już pandemii koronawirusa, Łukaszenka zapraszał swoich kolegów ze wspólnoty euroazjatyckiej na Białoruś. Z zaproszenia nie skorzystali, postanowili spotkać się na wideokonferencji.
Clou spotkania, które prowadził Aleksander Łukaszenka było przede wszystkim zatwierdzenie strategicznych kierunków rozwoju euroazjatyckiej integracji gospodarczej do 2025 r.
Ale białoruski prezydent postanowił skorzystać z okazji i przypomniał nierozwiązaną kwestię cen transportu gazu na wspólnym rynku EAEU.
– Kwestia cen usług transportu gazu na wspólnym rynku EAUG pozostaje nierozwiązana. Już kilka lat jak nie jesteśmy w stanie zdecydować o ostatecznym, wzajemnie akceptowalnym rozwiązaniu … Dziś musimy znaleźć konsensus, którego wszyscy potrzebujemy, mówił Łukaszenka, a wtórował mu premier Armenii Nikol Paszinian.
Słowa białoruskiego przyjaciela musiały wywoływać wściekłość w prezydencie Rosji, bo jak zauważyły białoruskie media nerwowo zaciskał spinacz biurowy;
– Wspólne taryfy? Można je wdrażać tylko na jednolitym rynku – ze wspólnym budżetem i wspólnym systemem podatkowym. A jak doskonale wszyscy wiecie, taki poziom integracji w EAUG nie został jeszcze osiągnięty – odparł oburzony Putin. Dodał, że do tego czasu ceny gazu powinny być kształtowane na podstawie warunków rynkowych.
Rosyjski prezydent prawdopodobnie naprawdę chciał zatwierdzić dokument, więc zasugerował:
– Jeśli stanowisko naszych przyjaciół z Armenii i Białorusi pozostanie niezmienione, to w celu zatwierdzenia projektu strategii, logiczne byłoby całkowite wykluczenie pozycji dot. gazu. Ale zdaje się, że „przyjaciele” na to nie pójdą, – oświadczył zniecerpliwiony Władimir Putin.
Jak poinformowała agencja BelTA, liderzy krajów członkowskich EAUG „ogólnie” zatwierdzili strategiczne kierunki rozwoju integracji, ale „ostatecznie ich nie przyjęli”.
Dokument został wysłany do dopracowania , i zostanie on omówiony „w innym formacie i innym czasie”.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!