Dostawy sprzętu medycznego do państw-członków NATO przez samoloty transportowe – An-124 „Rusłan” i An-225 „Mrija” – firmy Antonov Airlines to efekt współpracy Ukrainy z Paktem Północnoatlantyckim w ramach programu partnerstwa państw aspirujących do w członkostwa w nim – „Strategic Airlift Interim Solutions” (SALIS).
Już wczoraj zwrócił uwagę na to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który, pytany na wideokonferencji dla dziennikarzy w kwaterze głównej Sojuszu o możliwość przystąpienia Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO w kontekście udziału ukraińskich samolotów An-225 „Mrija” i An-124 „Rusłan” w dostarczaniu zaopatrzenia medycznego z Chin do krajów NATO odpowiedział, że za wcześnie o tym mówić, ale obecne zaangażowanie Ukrainy w tej sprawie zostanie wzięte pod uwagę przy ocenie możliwości przystąpienia Ukrainy do tego programu.
Wyjaśnił też, że Sojusz współpracuje z partnerami w różnych dziedzinach. „Cieszymy się z faktu, że NATO ma tak wielu partnerów i możemy współdziałać i rozwiązywać wspólne problemy, takie jak kryzys związany z COVID-19. Ukraina pomaga członkom NATO, ponieważ dysponuje strategicznym transportem lotniczym” – powiedział, dodając, że państwa Sojuszu niejednokrotnie wykorzystywały już ukraińskie samoloty transportowe.
Dodał, że samoloty ukraińskie mają ogromny potencjał, a ich wykorzystywanie ich przez NATO dowodzi o współpracy z Ukrainą jako krajem partnerskim. „Cieszymy się z bliskiego partnerstwa z Ukrainą. Wszyscy straciliśmy [z powodu pandemii koronawirusa – red.]. To wspólne wyzwanie. Musimy więc wspólnie na nie odpowiedzieć. A teraz sprawdzamy, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej pogłębić nasze partnerstwo z Ukrainą. Kwestia Programu Rozszerzonych Możliwości to jeden z elementów tej dyskusji. Sądzę, że jest za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie, ale robimy wszystko, aby wzmocnić partnerstwo między NATO i Ukrainą” – podkreślił.
Przypomnijmy, 1 listopada 2019 r. wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kuleba powiedział, że Ukraina zwróciła się do NATO z prośbą o nadanie jej statusu uczestnika Programu Rozszerzonych Możliwości. W jego ramach Ukraina może uzyskać priorytetowy dostęp do certyfikacji przedsięwzięć organizowanych we współpracy z NATO. Program przewiduje również poszerzony dialog w dziedzinie wywiadu, dając przedstawicielom kraju partnerskiego możliwość zajmowania stanowisk w kwaterze głównej NATO lub w strukturze dowodzenia Sojuszu. Ukraińskie władze wyraziły nadzieję, że Ukraina może przystąpić do Programu Rozszerzonych Możliwości już jesienią br.
Opr. TB, UNIAN, https://www.facebook.com/NATO
fot. https://www.facebook.com/NATO
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!