Nie ruszając się z domu zmieniali przynależność państwową. Przed wojną mieszkali na kresach II Rzeczpospolitej, w 1939 roku stali się obywatelami Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, a po wojnie – ZSRR.
W niedzielę 10 czerwca Jacek Raginis-Królikiewicz zaprosił słuchaczy audycji „Labirynt historii” na antenie radiowej „Jedynki” do wysłuchania opowieści o losach Polaków na Białorusi, o latach prześladowań i walki o tożsamość.
Zdarzają się takie momenty, gdy historia raptownie przyspiesza, a losy jednostek i wielkich zbiorowości zmieniają się bezpowrotnie. Dla kresowiaków takim dniem był 17 września 1939 roku. Była niedziela.
To wtedy Armia Czerwona zaatakowała broniącą się przed Niemcami Polskę. Polski opór wygasł w początkach października. Na mocy porozumienia z Niemcami Sowieci zajęli terytorium aż po Łomżę i Białystok. Wkrótce zaczęto wysiedlać Polaków z pięciokilometrowej strefy przygranicznej, a na początku 1940 roku doszło do pierwszych masowych deportacji.
Zapraszamy do wysłuchania 36 minutowe audycji
Kresy24.pl za polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!