Od 26 stycznia Białorusini będą mogli składać wnioski o paszport „Nowej Białorusi”. Ten dokument, który jest odpowiedzią na bezprawie reżimu Łukaszenki planuje wydawać białoruska opozycja na uchodźstwie wywołał kontrowersje, szczególnie na Litwie. A wszystko przez herb „Pogoń” na okładce, symbol Wielkiego Księstwa Litewskiego, do złudzenia przypominający herb Litwy (Vytis).
W ramach dyskusji na temat statusu paszportów „Nowej Białorusi”, litewscy politycy doszli do jednomyślnego stanowiska: takich dokumentów nie można uznać za oficjalne.
Szef Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Remigius Motuzas twierdzi, że litewskim politykom udało się osiągnąć w tej kwestii wspólne konsensus. W rozmowie z radiem LRT rozmówca twierdzi, że Litwa zapewnia już białoruskim emigrantom niezbędną pomoc prawną.
Wydajemy dokument podróży obywatelom, którzy pozostają bez obywatelstwa białoruskiego. Dokument ten daje prawo nie tylko do zamieszkania na Litwie, ale także do swobodnego przemieszczania się po krajach strefy Schengen — powiedział.
Litewski polityk przypomina sytuację Białorusinów, których paszporty krajowe utraciły ważność na emigracji, a placówki dyplomatyczne oficjalnego Mińska nie wydają nowych dokumentów.
Łukaszenka wprowadził bowiem prawo, które zabroniło wydawania im i przedłużania białoruskich dokumentów w zagranicznych placówkach dyplomatycznych. Polityka reżimu zakłada, że tacy muszą wrócić do kraju, gdzie czekają ich prześladowania.
Jednakże system litewski przewiduje możliwość pobytu czasowego lub stałego dla tych osób. „Dla tych, którzy nie mają obywatelstwa białoruskiego lub je utracili, istnieje alternatywa w postaci dokumentów pobytowych, a po 10 latach mogą ubiegać się o obywatelstwo litewskie ” – zauważył rozmówca w rozmowie z publicznym radiem LRT.
Jeśli chodzi o paszporty „Nowej Białorusi”, zainicjowane przez biuro Cichanouskiej, to według szefa Komisji, mogą one mieć jedynie charakter symboliczny.
Nie możemy zabronić ich drukowania, ale dokumenty te nie będą miały żadnego znaczenia prawnego. To raczej akt tożsamości – jako symbol przynależności do białoruskiej społeczności.
Pierwsze paszporty „Nowej Białorusi” mają zostać wydrukowane do 25 marca, kiedy białoruska opozycja i diaspora obchodzą Dzień Wolności Białorusi – informuje Biełsat.
Dokumenty mają być drukowane w Wilnie, tam też swoją siedzibę ma wydający je organ.
Herb „Pogoń”, wykorzystany na paszporcie, jest historycznym symbolem Wielkiego Księstwa Litewskiego i był używany jako herb Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 roku oraz przez Białoruś w latach 1991–1995.
Na Litwie przebywa około 62 tys. imigrantów i uchodźców z Białorusi, z czego oko. 40 tys. w samym Wilnie. Stanowią oni największą grupę cudzoziemców w tym państwie. Miasto, znajdujące się zaledwie nieco ponad 40 kilometrów od granicy Białorusi.
ba za lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!