Australia, Stany Zjednoczone Ameryki i Ukraina rozmawiają o przekazaniu ukraińskiej armii ponad czterdziestu myśliwców wielozadaniowych F/A-18, wycofanych przez Royal Australian Air Force ze służby w 2021 roku. Ten wielozadaniowy myśliwiec przewyższa pod względem możliwości długo oczekiwany F-16.
O negocjacjach, powołując się na źródła, poinformował Australian Financial Review (tłumaczenie – apostrophe.ua).
Ameryka już potwierdziła możliwość dopuszczenia reeksportu myśliwców wielozadaniowych F/A-18. Jedynym warunkiem przekazania statków powietrznych jest nieużywanie ich w przestrzeni powietrznej Federacji Rosyjskiej.
Jak informuje portal defence24.pl, australijskie samoloty mają dwie ogromne zalety. Po pierwsze mogą być przywrócone do lotu w kilka miesięcy. Co ważniejsze, będą w stanie wykorzystywać najnowsze typy uzbrojenia z różnych źródeł, takie jak amerykańskie pociski manewrujące JASSM o zasięgu 370 km, rakiety przeciwokrętowe Harpoon, bomby naprowadzane laserowo rodziny Paveway II oraz wyposażone w system GPS/INS bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition). Canberra dysponuje ponad 40 maszynami tego typu „trzymanymi w naftalinie”.
Australian Financial Revie informuje, że decyzja została podjęta, aby pomóc spełnić część prośby prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o myśliwce, i zamiast wysyłać je na magazynu zgodnie z planem. Faktem jest, że Australia już wymieniła te maszyny na F-35, teraz w hangarach są F/A-18.
ba za apostrophe.ua/defence24.pl
5 komentarzy
Dr. Pavl Kopetzky
6 czerwca 2023 o 17:55Byle szybko.
Czas działa na niekorzyść.
Wszystkich.
A obecna putinowska władza radziecka zawiera kolejne kontrakty zbrojeniowe na świecie.
Ku uciesz wielu pomagierów.
I to jest dopiero skandal, degrengolada i kompromitacja tego wieku!
Ale czyja?!
Dr. Pavl Kopetzky
6 czerwca 2023 o 19:49Ku uciesze m.in.: lewicy, komunistów, marxistów, socyalistów, demokratów, postępowców etc.
Jagoda
7 czerwca 2023 o 09:15Według agencji Bloomberga Indie kupią sześć okrętów podwodnych wyprodukowanych przez niemiecki Thyssenkrupp, który utworzy spółkę joint venture z indyjskim Mazagon Dock w celu realizacji projektu. „Po odrzuceniu kontraktów na myśliwce Su-30MKI i czołgi T-90, a następnie zamrożeniu rozmów w sprawie zakupu śmigłowców Ka-226T, Indie odpowiedziały „nie” na kolejną rosyjską propozycję: budowę okrętów podwodnych opartych na platformie Amur-1650, eksportowej wersji okrętów podwodnych Projektu 677 Łada.
Jagoda
7 czerwca 2023 o 09:16Trzeba pamiętać, że eksport rosyjskiego uzbrojenia jest na poziomie eksportu polskich mebli. I jest o ok 4 mld dolarów niższy od eksportu bezprzewodowych słuchawek przez pewnego amerykańskiego producenta z ogryzkiem w logo.
Wojciech
8 czerwca 2023 o 20:06Czas dziala na korzysc Rosja sie wykrwawia