Pomnik wodza rewolucji proletariackiej w Borysowie (w obwodzie mińskim nad rz. Berezyną) nie może zniknąć z przestrzeni miejskiej, bo nie zgadzają się na to miejskie władze. Powołują się na rozporządzenie Rady Ministrów, które stanowi, że w Republice Białoruś ulice, place, obiekty itp. im. Lenina mają zachować nazwę.
Niedawno działacze Młodego Frontu z Borysowa podjęli inicjatywę zbiórki podpisów pod apelem do rejonowego komitetu wykonawczego o usuniecie pomnika Lenina. Mieszkańców miasta – jak się okazało, nie trzeba było długo namawiać, pod petycją do „rajispałkomu podpisało się 935 osób.
Władze dość szybko udzieliły odpowiedzi, w której twierdzą, że: „krytyczne uwagi pod adresem pomnika i żądanie jego usunięcia są nieuzasadnione i reprezentują prywatną opinię”. Wiceszefowa rejonowego komitetu wykonawczego w Borysowie pisze wprost, że pomnik Lenina to „monumentalne dzieło i pomnik historii naszego kraju, którego interpretacja nie może być jednoznaczna”.
„Nasza petycja została podpisana przez prawie 1000 osób. Świadczy to, że nie jest to osobista opinia jednej osoby”, mówią inicjatorzy petycji z Młodego Frontu.
Uważają odpowiedź komitetu wykonawczego za „prostą formalną odpowiedź” i zamierzają odwołać się do regionalnej komisji wykonawczej w Mińsku, a następnie, w przypadku kolejnej odmowy, pójdą do sądu.
Pomnik Lenina na Borysowie stoi od 1986 roku. Jego autorem jest słynny białoruski rzeźbiarz Anatolij Anikiejczyk.
ba
1 komentarz
Marcin
13 września 2019 o 13:07Obamie daja nagrode Nobla to Leninowi chociaz ulica sie nalezy.