1 maja 2014 wejdzie w życie znowelizowana „Ustawa o cudzoziemcach” podpisana 27 grudnia przez prezydenta Komorowskiego. Zmiany miały na celu uproszczenia i ułatwienia w procedurze otrzymania czasowego i stałego pobytu w Polsce dla obcokrajowców.
Nowa ustawa zmienia ostateczny termin złożenia dokumentów na uzyskanie czasowego prawa pobytu z 45 dni do 1 dnia pozostającego do zakończenia terminu ważności aktualnej wizy, prawa pobytu bądź innego dokumentu zezwalającego na legalne przebywanie na terytorium Polski.
Maksymalny termin, na jaki cudzoziemiec będzie mógł otrzymać prawo pobytu, został wydłużony z dwóch do trzech lat. Osoby z innych państw rozpoczynające naukę w Polsce będą otrzymywały prawo na czasowy pobyt na okres 15 miesięcy, a cudzoziemcy kontynuujący naukę – na trzy lata (do tej pory mieli przedłużane na rok). Absolwenci polskich uczelni pochodzący z innych państw, poszukujący pracy w Polsce będą mogli wnioskować o czasowy pobyt maksymalnie do jednego roku.
Kolejną nowością ujętą w ustawie jest przyznanie jednego zezwolenia – zarówno na pobyt, jak i na pracę. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę, w ramach jednej procedury. Obecnie to pracodawca, który chce zatrudnić w Polsce cudzoziemca, musi ubiegać się dla niego, o zezwolenie na pracę. Dopiero po jego uzyskaniu cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt. Procedura wydawania zezwoleń na pracę nie zostanie zlikwidowana. Pracodawca nadal będzie miał możliwość uzyskania zezwolenia na pracę, które będzie uprawniało m.in. do ubiegania się o wizę dla cudzoziemca chcącego pracować w Polsce.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 maja. Uproszczenia w polskim prawie wizowym na pewno zainteresują obywateli Białorusi – tylko w pierwszym półroczu ubiegłego roku pozwolenia na pobyt otrzymało prawie 11 tysięcy Białorusinów.
link do ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. http://bip.udsc.gov.pl/bip_download.php?id=1287
Kresy24.pl/racyja.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!