Słowa specjalnego przedstawiciela USA na Ukrainie są wyraźnie łagodzą niefortunną wypowiedź Rudolfa Giulianiego sprzed dwóch tygodni, który, komentując najświeższe wydarzenia polityczne na Ukrainie, stwierdził, że w „otoczeniu prezydenta Zełenskiego są wrogowie prezydenta Trumpa”, a także „wrogowie USA”. Dodał, że z tego powodu odwołał swoją wizytę w Kijowie i zaplanowane spotkanie z Zełenskim i jego współpracownikami.
Volker, w wywiadzie dla ukraińskojęzycznego wydania „Voice of America” zwraca uwagę, że to, co dzieje się w amerykańskiej polityce wewnętrznej nie wpłynie na politykę USA wobec Ukrainy. Wyjaśnił, że w ciągu ostatnich tygodni w ukraińskiej polityce wydarzyło się więcej niż w ciągu ostatnich dwóch lat.
Według niego, jeśli dotąd Zachód objawiał pewne zmęczenie wobec Ukrainy, to obecnie zmiana władzy na Ukrainie rozproszyła go. „Jeśli jednak mówimy o zmęczeniu [Ukrainą – red.] to w raczej w sensie, że ludzie zaczynają przyzwyczajać się do rosyjskiej okupacji i działań wojennych [w Donbasie – red.]. I to jest problemem… Jednak faktycznie co tydzień giną Ukraińcy i nie możemy o tym zapomnieć” – zauważył.
Jeśli chodzi o nowego prezydenta Ukrainy, Volker podkreślił, że USA nie wspierały żadnego z kandydatów w wyborach prezydenckich, i wspominały tylko o demokratycznym wyborze Ukraińców. „Myślę, że otoczeniu Zełenskiego jest w pewien sposób rozczarowane faktem, że Europa próbowała wyrazić poparcie dla Poroszenki. Ale USA tego nie zrobiły. Bardzo się cieszę, że Poroszenko rzeczywiście skarżył się nam, że niewystarczająco go wspieramy. My zaś nieodmiennie odpowiadaliśmy mu, że to nie do nas należy wybór [prezydenta Ukrainy – red.]. Opowiadamy się za zasadami i polityką, bez względu na to, kto będzie prezydentem Ukrainy” – wyjaśnił.
Według Volkera wizyta delegacji pod przewodnictwem ministra energetyki Ricka Perry`ego na inauguracji prezydentury Wołodymyra Zełenskiego świadczy o wysokim poparciu Waszyngtonu. „To musi być jasne – polityka USA wobec Ukrainy w ciągu ostatnich kilku lat przybrała kurs na wsparcie Ukrainy, zarówno w sprawie sankcji wobec Rosji wraz z naszymi europejskimi sojusznikami, jak i w dostarczaniu broni defensywnej, w tym broni przeciwpancernej. Senat USA zwiększył tę pomoc, a administracja prezydencka będzie to wspierała. Wciąż nie uznajemy również aneksji Krymu – powiedział.
„Wspieramy i chcemy widzieć kolejne reformy i demokratyzację życia politycznego na Ukrainie. Otwarcie gospodarki i przyciąganie inwestycji międzynarodowych, a jednocześnie kontynuację udziału w procesie negocjacyjnym w Mińsku i próby przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – zakończył.
Wczoraj doszło też do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z senatorem Robertem Portmanem, w czasie którego amerykański polityk pogratulował mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Omawiano też kwestie reform w ukraińskim sądownictwie, gospodarce i wojskowości.
Opr. TB, https://ukrainian.voanews.com
fot. https://www.kyivpost.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!